Nacházíte se: Hlavní stránka info pro pacienty Screening kolorektálního karcinomu pro populaci s průměrným rizikem

Screening kolorektálního karcinomu pro populaci s průměrným rizikem

2.5.2009, Ivana Kajzrlíková

Screening neboli „vyhledávání“ obecně znamená plošné vyšetřování bezpříznakových jedinců za účelem vyhledávání choroby.

 

Všichni jedinci, kteří mají některé z příznaků svědčících pro možnou přítomnost nádoru tlustého střeva jako je krvácení z konečníku, střídání zácpy a průjmu, změna konzistence stolice, chudokrevnost, váhový úbytek, slabost, atd., by samozřejmě měli být došetřeni standardně!
Screening kolorektálního karcinomu má v prostředí České Republiky velký význam, neboť Česká Republika má vůbec nejvyšší výskyt nádoru tlustého střeva na světě.
Od roku 2000 je českým občanům k dispozici test na okultní krvácení, což je testování vzorků stolice na přítomnost skrytého krvácení. Tento test je určen jedincům starším 50 let každé 2 roky a je založen na faktu, že nádory tlustého střeva nebo pokročilé polypy mohou skrytě krvácet. Vyšetření bohužel není dokonale citlivé, protože nádory nekrvácí stále, ale pouze někdy, takže se krvácení nemusí zachytit, i když dotyčná osoba nádor či polyp má. Udáváná citlivost testu používaného běžně v ČR je 33-50% pro nádor střeva a 11-24% pro pokročilý polyp. Test není ani úplně specifický, protože kromě nádorů či polypů mohou krvácet i nejrůznější cévní uskupení uvnitř střeva či hemeroidy. Při pozitivitě testu na okultní krvácení by mělo vždy standardně následovat kolonoskopické vyšetření, které spolehlivě určí, co je příčinou krvácení a zda má pacient nádor či polyp.
 
Od začátku roku 2009 je nově jako screeningová metoda schváleno kolonoskopické vyšetření střeva pro bezpříznakové jedince od 55 let věku.
 
Kromě populace s průměrným rizikem existují též skupiny jedinců s vyšším rizikem, kde je doporučena poněkud odlišná strategie screeningu, častejší vyšetřování, atd.
K vysocerizikovým skupinám patří příbuzní I. stupně nemocného s kolorektálním karcinomem nebo pokročilým polypem, dědičné syndromy jako je familiární adenomatozní polypóza a hereditární nepolypozní kolorektální karcinom neboli Lynchův syndrom, adenomový polyp v osobní anamnéze, kolorektální karcinom v osobní anamnéze, nespecifický střevní zánět (Crohnova choroba nebo ulcerozní kolitida).
 
 
V případě dotazů prosím využijte naší PORADNU PRO PACIENTY.