Diskuse na téma FAP

Moderátorem tohoto fóra je MUDr. Jiří Cyrany z II.interní kliniky FN Hradec Králové

 

DESATERO PRO PACIENTY S FAMILÁRNÍ POLYPÓZOU SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE

souvislost FAPs ca tonzily palatiny

Vložil(a): Alena , 21. září 2012, 11:39

Jsem 17 let po subtotální kolektomii tlustého střeva / koberce polypů , tři polypy maligně vertované/. Před třemi lety genetické testy prokázaly mutaci genu, který má i můj syn 31 let. Odmíta chirurgické řešení. Je nějaká možnost léčby? Dále bych se chtěla zeptat zda má FAP souvislost s ca tonzily palatiny /C09.9/. děkuji Alena

RE: souvislost FAPs ca tonzily palatiny

Vložil: Jiří Cyrany, 21.9.2012 20:03 Děkujeme za Váš dotaz.

Pokud lze odhadovat, Váš syn už má pravděpodobně v tlustém střevě obdobný  nález, jaký jste měla Vy v době kolektomie, bohužel. Pokud odmítá kolektomii, musíme to akceptovat. Je nutné se zaměřit na kolonoskopické kontroly (pokud na ně Váš syn přistoupí), nejlépe prováděnné jednou ročně, aby byl vznikající nádor zachycen co nejdříve. V některé situaci je možné odstranit endoskopicky alespoň největší polypy. Léková léčba celecoxibem je pouze doplňková a situaci neřeší. Pokud by pomohla individuální konzultace, jsem Vám k dispozici na jiri.cyrany@fnhk.cz nebo Vám pomohu najít odborníka ve Vašem regionu.

Nádor patrové mandle patří většinou do skupiny nádorů společných pro oblasti krční, dutiny ústní a jícnu, častěji se vyskytují u kuřáků. Není mi ale známa souvislost s FAP.