Diskuse na téma FAP

Moderátorem tohoto fóra je MUDr. Jiří Cyrany z II.interní kliniky FN Hradec Králové

 

DESATERO PRO PACIENTY S FAMILÁRNÍ POLYPÓZOU SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE

Po operaci pro polypózu

Vložil(a): Jiří Cyrany, 24. únor 2010, 23:43

Familiární adenomatózní polypóza (FAP) může mít i jiné projevy než jen polypy a nádory kolorekta (tlustého střeva a konečníku). Nezřídka se pacient a někdy i lékař chybně domnívá, že odstraněním tlustého střeva/konečníku je problém vyřešen. Nemocného ale nadále ohrožují především polypy a nádory dvanáctníku a nádory měkkých tkání břicha (tzv. desmoidy). I tyto komplikace je však možné včas rozpoznat a léčit, pokud je pacient správně sledován.

V této sekci přivítáme dotazy týkající se pooperačního sledování nemocných s FAP.

RE: Po operaci pro polypózu

Vložil: Jana, 7.3.2010 0:13

Dobrý den pane doktore,

mohou být polypy v celém tenkém střevě,pokud ano,zjistí se kapslovou endoskopií nebo jiným způsobem?

A ve kterých tkáních mohou být desmoidy,jakým způsobem se zjistí a jak jsou časté?Děkuji a přeji krásný den.J.P.

RE: Po operaci pro polypózu

Vložil: Jiří Cyrany, 8.3.2010 17:57

Dobrý den,

polypy se ve dvanáctníku objevují v průběhu života prakticky u všech nemocných s FAP, až třetina nemocných s těžkou formou postižení (Obr. 1) onemocní nebezpečným zhoubným nádorem dvanáctníku (Obr. 2), pokud nejsou řádně léčeni.

Pokud je těžce postižen dvanáctník, může výskyt polypů "přesahovat" i do lačníku (jejuna) - enteroskopickou metodu pro jejich vyšetření volíme individuálně: kapslovou, dvoubalonovou nebo klasickou tzv.push enteroskopii. Polypy mohou být i v koncové části tenkého střeva - ileu (kyčelník) a to i v případě, že je z něj chirurgem vytvořen tzv. pouch. Význam těchto polypů je však mnohem menší než dvanáctníkových.

RE: Po operaci pro polypózu

Vložil: Jiří Cyrany, 8.3.2010 18:01

Desmoidní tumory jsou nádory vycházející z pojivové tkáně a  nemají schopnost metastázovat (tvořit druhotná ložiska). Jejich nebezpečí je v tom, že u nemocných s FAP často postihují tzv. závěs nebo kořen střeva (mesenterium) a tak vedou k jeho neprůchodnosti, proděravění nebo mu zastaví krevní zásobení. Tímto nádorem onemocní asi desetina nemocných s FAP a nejlépe se zjistí pomocí CT (počítačový tomograf).

RE: Po operaci pro polypózu

Vložil: Jana, 19.5.2011 0:43

dobry den je mi 38 let a jsem 6 měsícu po subtotální kolektomii. loni v červnu mi na vyšetření kolonoskopii objevili cca 34 polypu z toho jeden byl špatný , všechny vysledky z histologie po operaci byli v pořádku zatím čekám na vysledky z genetickeho vyšetření ktere mi bylo provedeno v září 2010. ted je vše v pořádku myslíte si že muže jít  dědičnou FAP? nikdo z naší rodiny neměl nikdy podobné onemocnění děkuji Jana

RE: Po operaci pro polypózu

Vložil: Jiří Cyrany, 19.5.2011 10:02

Dobrý den,

pokud jste měla rozpoznán zhoubný nádor tračníku ve 38 letech a k tomu více než 20 adenomových polypů, je diagnóza familiární adenomové polypózy (dědičného sklonu k polypům) velmi pravděpodobná. Proto také kolegové ve Vašem případě doporučili provedení subtotální kolektomie. Na výše uvedeném faktu nic nezmění výsledek genetické analýzy ani fakt, že Vaši předci podobnou nemocí postiženi nebyli. Často totiž genetická chyba (mutace) vznikne nově; nebo není laboratorně zachycena.

Pozitivní záchyt mutace může přispět k rozpoznání postižených či nepostižených příbuzných (rodičů, sourozenců, dětí), pokud bude výsledek negativní, je nepřínosný.

Z výše uvedeného také vyplývá, že bude v budoucnu vhodné zbylou část tlustého střeva (konečník) pravidelně endoskopicky kontrolovat a event.polypy odstraňovat. Ze stejného důvodu bude vhodné pečlivě vyšetřit i žaludek a dvanáctník.

Dobrá zpráva je, pokud se podařilo nádor včas odstranit; všechna následná opatření dokážou riziko dalších komplikací snížit na minimum.