Diskuse na téma FAP

Moderátorem tohoto fóra je MUDr. Jiří Cyrany z II.interní kliniky FN Hradec Králové

 

DESATERO PRO PACIENTY S FAMILÁRNÍ POLYPÓZOU SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE

Léky podávané při polypóze

Vložil(a): Jiří Cyrany, 1. březen 2010, 22:01

Základem léčby familiární adenomatózní polypózy (FAP) je operace – odstranění tračníku (kolektomie). Svůj význam má ale i léčba endoskopická a podávání léků. U některých skupin pacientů mohou léky – coxiby (např.celecoxib) – zpomalovat vývoj polypů v tračníku, konečníku a tenkém střevě. Tyto léky nemohou nahradit endoskopické sledování a chirurgickou (operační) léčbu.

V této sekci přivítáme dotazy týkající se lékové léčby nemocný s FAP.

RE: Léky podávané při polypóze

Vložil: Jana, 2.3.2010 18:37

Dobrý den pane doktore,

chtěla bych se zeptat:po jaké době se začnou projevovat účinky pravidelného užívání těchto léků?A od kolika let je mohou užívat děti?

Děkuji a hezký den.J.P.

RE: Léky podávané při polypóze

Vložil: Jiří Cyrany, 4.3.2010 21:21

Dobrý den Jano,

děkuji za Váš dotaz i  všechny aktivity kolem FAP na internetu :-).

Účinek celecoxibu na snížení počtu polypů byl ve studii prokázán po 6 měsících podávání. Celecoxib byl zkoušen i u malé skupiny dětí ve věku 10-14 let s dobrými výsledky a pokud vím studiem podávání u dětí se zabývá pracoviště Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole. Znovu je ale nutné zdůraznit, že se jedná o léčbu doplňkovou, která nenahrazuje endoskopické sledování ani operaci, pokud je k ní důvod.

RE: Léky podávané při polypóze

Vložil: Alena D, 1.2.2011 0:03

Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat na možnost léčení u familiární adematosní polyposy, potvrzená dědičná forma FAP, vitamínem B17. Děkuji Alena D

RE: Léky podávané při polypóze

Vložil: Alena D, 1.2.2011 0:15

Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat na možnost léčení u familiární adematosní polyposy, potvrzená dědičná forma FAP, vitamínem B17. Děkuji Alena D

RE: Léky podávané při polypóze

Vložil: Jiří Cyrany, 3.3.2011 18:44

Termínem vitamín B17 někteří označují látky amygdalin nebo laetril.Laetril je přípravek užívaný již desetiletí k alternativní terapii nádorů. Vědecký důkaz pro tuto účinnost však dosud nebyl podán. Což neznamená, že tyto látky nejsou zkoumány stran protinádorové účinnosti, ale zdaleka ne na úrovni praktické. Naopak jsou popsány případy těžké otravy těmito vitaminovými přípravky, pravděpodobně po předávkování. Z výše uvedených důvodů tyto látky nemohu doporučit ani pro léčbu FAP.Níže uvádím odkazy na klíčové články otištěné na toto téma ve vědeckých časopisech:Milazzo S. Laetrile treatment for cancer. Cochrane Database Syst Rev. 2006 Apr 19;(2):CD005476.

Milazzo S. Laetrile for cancer: a systematic review of the clinical evidence. Support Care Cancer. 2007 Jun;15(6):583-95. Epub 2006 Nov 15.

OBrien B. Severe cyanide toxicity from „vitamin supplements“. Eur J EmergMed. 2005 Oct;12(5):257-8

RE: Léky podávané při polypóze

Vložil: Jana, 1.9.2013 10:39

Krásný dobrý den,

chci se zeptat,jestli v dohledné době dojde k možnosti podávání původního nebo nějakého  jiného léku proti růstu polypů.

děkuji:-) Jana