Kolonoskopické vyšetření

náhlý průjem

Vložil(a): Richard Masař, 20. říjen 2010, 14:31

Dobrý den,mám dotaz ohledně potíží-po 3.letech sedavého zaměstnání: Stává se mi,že po jídle,někdy i 2-3.hodiny po něm,mě zabublá v žaludku,následují křeče a průjem-většinou nažloutlé barvy a velmi řídké konzistence.Toto se opakuje někdy i po druhé.Krev ve stolici jsem nepozoroval,ani nebývá černá,ale vždy spíše řidčí.Po tomto průjmu mám řezavé pocity v konečníku,jinak ne. Při brzkých ranních nástupech do práce často trpím plynatostí.Po návštěvě svého praktického lékaře jsem dostal předepsaný lék Helicid tablety a při užívání se mi obtíže nevyskytly, po vysazení mám problémy znovu. V rodině měl problémy jen otec z matčiné strany, trpěl na žaludeční vředy a zemřel na rakovinu tlustého střeva.

RE: náhlý průjem

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 21.10.2010 20:14

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Vámi popsané obtíže nejpravděpodobněji odpovídají funkční poruše, ale samozřejmě je třeba vyloučit i eventuální organické příčiny. Záleží také na tom, jestli se obtíže vyskytují po každém jídle, nebo třeba pouze po mléčných výrobcích, kdy by se mohlo jednat o intoleranci laktózy. Je vhodné odebrat vzorek stolice na kultivaci i vyšetření na parazity k vyloučení infekce, dále doplnit sonografii břicha, gastroskopii s biopsiemi z dvanáctníku k vyloučení celiakie a kolonoskopii. Pokud bude nález těchto vyšetření v normě, potom je možné stanovit diagnózu funkční poruchy.  Při poruchách funkčních je důležité upravit stravovací režim, vynechat potraviny, které Vás nejvíce dráždí, pokud možno omezit stres a jestliže Vám vyhovovalo užívání Helicidu, pak ho užívejte dál.

Jestliže jste neabsolvoval výše uvedená vyšetření, domluvte se prosím se svým obvodním lékařem nebo gastroenterologem.

S pozdravem, Ivana Kajzrlíková

RE: náhlý průjem

Vložil: Petra Malíková, 16.3.2013 15:07

Dobrý den, mám dotaz ohledně potíží s průjmem po jídle. Stavá se mi dost často, že když sním jakékoliv teplé jídlo, tak do hodiny max. do dvou mě postihne průjem. Jdu většinou jen jednou a pak je to zase v pořádku. Nevím, jestli je problém v jídle nebo ve mě. Po případě, jestli bych měla postoupit nějaké vyšetření. Děkuji za odpověd.

RE: náhlý průjem

Vložil: Petr Vítek, 18.3.2013 19:19

 Dobrý den, uvedený příznak je obvykle projevem funkční poruchy střeva, takzvaného dráždivého tračníku. V těchto případech se provádí pouze základní laboratorní vyšetření a rovněž odběr protilátek proti tkáňové transglutamináze k vyloučení celiakie. Z režimových opatření se doporučuje dostatečný příjem vlákniny, dostatek pohybu a pokud Vás řidší stolice v danou chvíli obtěžuje, můžete symptomaticky užít i Imodium (volně prodejný lék v lékárně). Pokud máte již 50 let, je vhodná i kolonoskopie v rámci prevence kolorektálního karcinomu.

Přeji příznivý výsledek vyšetření.

S pozdravem Petr Vítek


RE: náhlý průjem

Vložil: Ja, 24.8.2017 14:33

Dobrý den,

vše má svoji příčinu. Pokud nemáte žádnou alergii ani infekci, tak vězte, že po přeléčení jistými ATB po jistou dobu vše zmizí. Vlastní zkušenost.

A to jsem, dle vyšetření, žádnou infekcí ani alergii neměl:-).