Kolonoskopické vyšetření

Priprava pred kolonoskopii

Vložil(a): Michaela, 1. únor 2011, 16:02

Dobry den.Ceka me kolonoskopicke vysetreni,pan doktor mi predepsal slany roztok na vyprazdneni,bohuzel jsem to nezvladla vypit.Tak jsem se chtela zeptat jestli muzu pouzit klystyr YAL GEL na vyprazdneni,v lekarne mi rekli ze ano ale mam strach ze nebudu dostatecne cista,dekuji moc za odpoved

RE: Priprava pred kolonoskopii

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 1.2.2011 20:28

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Yal gel se používá k vyprázdnění pouze koncové části střeva (esovitý tračník a konečník). Pokud ale máte podstoupit kolonoskopii - tedy vyšetření celého tlustého střeva, adekvátní příprava je možná pouze pitím roztoku. Jestliže nejste schopna upít celou dávku 4 litry, prodlužte dobu lačnění před vyšetřením, i tak se ale snažte se vypít co nejvíce vyprazdňovacího roztoku - zkuste ho zapíjet tekutinami, které mají pro Vás příjemnější chuť, a k tomu se snažte vypít co nejvíc dalších tekutin (minerálky, čaje).

Jako novinka by měl být od letošního roku k dostání i preparát Picoprep, ale pojišťovna ho zatím nehradí. Je to 2 x 150ml přípravného roztoku, k tomu je ovšem potřeba vypít dostateční množství dalších tekutin. Tento preparát má samozřejmě i své kontraindikace a je na lékařský předpis, tak se o jeho eventuálním použití prosím poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

S pozdravem,

Ivana Kajzrlíková