Kolonoskopické vyšetření

Po vyšetření

Vložil(a): Michaela, 4. červenec 2011, 17:24

Dobry den preji, mela bych dotaz ohledne stavu po vysetreni, cca pred tydnem jsem byla na kolonsk.v CA, nejhorsi bylo vyprazdnovani, nebot jsem mela velke krece a vyprazdnovala jsem se aktivne snad sest hodin (trpim zacpou), bricho jsem mela jak "podebrane". Po kolonoskopii mam bricho stale citlive na dotek a trochu bolave.Problem je, ze od kolon.ubehlo uz pet dni a ja stale nebyla na velke, nevim zda si mohu pomoci nejakym laxativem, nebo cipkem? Je mozne, ze by se strevo tak dlouho plnilo? Po kolonu jsem mela jeste dva dny setrici dietu.

Dekuji za radu

ML

RE: Po vyšetření

Vložil: Petr Vítek, 4.7.2011 20:12

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Při správné přípravě před kolonoskopií dochází k úplnému vyprázdnění tlustého střeva. K první defekaci po výkonu běžně dochází až po několika dnech. Pokud jste navíc ještě dva dny nejedla zbytkovou stravu s množstvím vlákniny, tak Vámi udávaný pětidenní interval není rozhodně důvodem k obavám. Důležité je, že se ve Vašem případě neobjevily žádné varovné symptomy - například bolesti břicha, horečka, zvracení, krvácení z konečníku.... Pro sledování po výkonu je rovněž podstatné, zdali byly během kolonoskopie prováděny terapeutické zákroky (především odstraňování polypů). V případě, že by se Váš stav zhoršil, případně se objevily zmiňované varovné symptomy, tak prosím kontaktujte lékaře, který výkon prováděl.

S pozdravem Petr Vítek

RE: Po vyšetření

Vložil: Michaela, 4.7.2011 20:38

Takze se nemam nejak znepokojovat a projimadlem to zatim resit nemam? Lze rici, kdy bych mela zacit problem s vyprazdnenim resit, pokud neprijde samo? Bricho je citlive, ale bez uvedenych symptomu. Pri kolonoskopii bylo vse zdrave.

Moc dekuji za odpoved

ML

RE: Po vyšetření

Vložil: Petr Vítek, 4.7.2011 21:26

Dobrý večer,

rozhodně Vám v této chvíli nedoporučuji užití projímadla. Je vhodný příjem zbytkové stravy (celozrné pečivo, ovoce, zelenina), dostatek pohybu a tekutin, vhodná je i káva. K dalším opatřením bych přistupoval až po týdnu v uvedeném režimu bez vyprázdnění.

S pozdravem Petr Vítek