Kolonoskopické vyšetření

dieta před vyšetřením

Vložil(a): Marcela, 15. duben 2009, 15:38

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na režim před kolonoskopickým vyštřením. Zajímalo by mě, jestli se drží nějaká dieta a kolik dní předem a jestli se provádí klistýry. Děkuji.

RE: dieta před vyšetřením

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 16.4.2009 21:30

Dobrý den. Příprava ke kolonoskopickému vyšetření začíná den před výkonem. Klient může mít běžnou snídani, oběd už pouze lehčí, například polévku a odpoledne by už měl být nalačno a jenom pít - nápoje nebarevné, raději bez bublinek. K tomu je vyžadována příprava - vypráznění střeva speciálním roztokem, který pacient pije odpoledne před výkonem a ještě ráno před vyšetřením (například při použití roztoku Fortrans by měl pacient vypít 3 litry roztoku odpoledne a 1 litr ještě ráno před vyšetřením). Čím kvalitnější je příprava, tím lepší je viditelnost ve střevě i celé vyšetření.Více o přípravě zde


RE: dieta před vyšetřením

Vložil: Jarol I., 25.11.2015 13:42

Manžela čeká kolonoskopie, ja diabetik.

Může být celý den o polévce- vývaru a vodě, event jabléčném džusu?

Nehrozí hypo.

Poraďte.  Děkuji.

RE: dieta před vyšetřením

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 29.11.2015 10:26

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Velice záleží, zda je diabetik pouze na dietě, lécích nebo zda užívá inzulin. A u toho inzulinu, jak si sám zvládá upravovat dávky dle aktuální situace. Někteří diabetici, i na inzulinu, zvládají přípravu v domácím prostředí, s tím, že si poupraví dávky inzulinu. Někdy je třeba volit přípravu za hospitalizace v nemocnici. Nejlepší bude probrat vše s manželovým diabetologem a ten Vám poradí režim na míru podle toho, jaké manžel užívá léky a jak dokáže spolupracovat.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková