Kolonoskopické vyšetření

Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil(a): Edita, 18. duben 2012, 06:50

Dobrý den pane doktore, včera jsem podstoupila kolonoskopiské vyšetření. Vše proběhlo v naprosté pohodě, klidu, bez jakékoliv bolesti. Proto jsem se Vás chtěla na něco zeptat. Dva měsíce jsem čekala na vyšetření a v té době četla různé příspěvky na všech diskusních fórech. Mnohdy lidé psali, že toto vyšetření byly jejich nejhorší chvíle v životě a některé popisy měly charakter hororu. Takže jsem šla na kolonoskopii s velkým strachem. Nestál opravdu za to. Zajímalo by mě tedy, kde je pravda. Zda máme každý jiný práh bolestivosti, nebo zda záleží na nějakém tvaru střeva, nebo zda je možné, že je to ovlivněno třeba nějakým lepším druhem lékařského přístroje, či v neposlední řadě i technikou provádění konkrétního lékaře.  Já jsem měla výbornou citlivou a laskavou paní doktorku, celková atmosfera byla uklidňující a vše proběhlo opravdu bez jakékoliv bolesti nebo nějakých extrémně nepříjemných pocitů. Dokonce i bez injekce, neboť mi paní doktorka vysvětlila, že to zkusíme nejprve bez ní a teprve v případě, že bych měla nějaký problém a chtěla ji, tak že mi ji píchne v průběhu vyšetření. Ale opravdu to nebylo potřeba. Proto by mě zajímal Váš názor a  chtěla bych  těm,  kteří se na zákrok chystají a hltají na netu každou dostupnou informaci pomoci tím, že si přečtou tyto řádky. Přeji pěkný den :o)

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 24.4.2012 18:39

Dobrý den, 

děkuji za Váš přízpěvek. Vesměs máte pravdu. Každý člověk má jiný práh bolestivosti i jiný tvar střeva. Samozřejmě záleží i na endoskopujícím lékaři. V naprosté většině případů je kolonoskopie bezbolestná, hůře ji mohou snášet pacienti po větších břišních operacích nebo po opakovaných gynekologických zánětech, kdy mohou být v břišní dutině srůsty. Roli hraje i příprava střeva, při nekvalitní přípravě může pacient pociťovat větší dyskomfort.

Záleží tedy jak na lékaři, tak na pacientovi - jeho konstituci i spolupráci při přípravě na kolonoskopii. U většiny pacientů však kolonoskopie probíhá bez většího dyskomfortu.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Míla, 2.2.2013 8:46

Já poslouchala ve všem co mi lékaři řekli, ale pro mne to horor byl, nejen, že mi lékař natrhl střevo a já měla měsíc problém, ale ani injekci mi nikdo nedal, bolesti jsem měla hrozné a na rovinu, měla jsem jít na kontrolu a fakt jsem to odmítla s tím, že takovouhle zkušenost už tedy ne. Měla bych jít, ale mám tak hrozný strach, že nemám odvcahu se objednat a trpím. Takže opravdu záleží i na šikovnosti a přístupu, já dostala nějaký šok, po kterém jsem pár minut nemohla z hrdla vydat ani hlásku a mou kamarádku přímo unesl muž z lehátka, jak křičela bolestí, takže obdivuji všechny, kteří mají kliku a nebolí je to. Mé zážitky jsou na celý život- strach a strach a trauma.

M.

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Ivana, 5.2.2013 9:54

Dobrý den, dovoluji se také reagovat. Kolonoskopii jsem podstoupila v loňském roce a bohužel taky je můj zážitek hororový. Nechci nikoho strašit, opravdu to každý asi prožívá jinak. Lékař, který zákrok prováděl byl necitlivý a protivný jak podebraná pata. Bohužel, musím tento zákrok podstoupit tento rok, takže hledám jinou metodu vyšetření. Jinak všem držím palce. I.

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Petr Vítek, 24.2.2013 23:12

 Dobrý den,kolonoskopie je v současnosti jednoznačně nejpřesnější metodou vyšetření tlustého střeva a jedinou metodou, při které lze provádět léčebné zákroky.Vzhledem k špatné toleranci vyšetření, které popisujete v budoucnu zvažte vyšetření v analgosedaci (celkové znecitlivění). Ve Vašem případě to zřejmě bude vhodné. Pokud při jiné metodě bude podezření na jakýkoli patologický nález, tak počítejte s tím, že stejně bude doporučena kolonoskopie.V ČR se ročně provádějí statisíce kolonoskopických vyšetření a naprostá většina z nich není pro pacienta nepříjemných.S pozdravem Petr Vítek


RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: simona, 27.8.2013 12:40

Dobrý den.

taky mám zkušenosti z kolonoskopie ale nikdy jsem nezažila takové horory co tu píšete vždy jsem byla  v celkové analgosedaci a můžu říct že to bylo bez problému nic jsem necítila žádna bolest pokud můžu doporučit tak jedině pod celkovou narkozou.

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Mirka , 20.1.2017 13:07

Dobrý den
mohli by jste mi prosím sdělit , kde se provádí kolonoskopie formou celkové analgosedace? ve Zlíně odmítají dávat i injekci....

děkuji za radu.

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: jana, 18.3.2018 21:49ve Zlíně se můžete objednat na kolono v celkové analgosedaci...ale musíte tam už jít s tím,že to tak chcete...

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: šárka, 15.5.2014 6:50

dobrý den já se také chystám,umírám strachy,protože jsem to již podstoupila a řvala bolestí,takže zákrok se přerušil,pro srusty a moc zatočená střeva to nešlo dále.ale bohužel mám stále uporné koliky,jsem po několikáté operaci,musím zas.co když to zas nepujde vyšetřit?jaká je možnost anestezie?jsem z nemocnice český krumlov a mám obavy že tam mi to neudělají ,děkuji

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Emma, 20.2.2013 20:34

Dobrý den,

chci reagovat na tento příspěvek, který mi i celkem pomohl při dnešní kolonoskopii. Čekala jsem měsíc na vyšetření. Také jsem četla v různých diskuzích ty nejhorší a nepředstavitelné zážitky. Včera jsem si stihla přečíst i tento. Injekci jsem si sice nechala píchnout, ale opravdu se to dalo přežít. Není to příjemné, ale dalo se to vydržet. Vděčím  tomu hlavně úžasnému panu doktorovi a sestřičce, kteří byli v průběhu na mě velmi hodní a chválili mě. Proto bych i já chtěla podpořit ty, které to čeká a jak uvedla paní Edita výše, hltají každou informaci na netu. Sestřička samozřejmě potvrdila, že to vše závisí na tvaru střeva, zodpovědné přípravě atd.. Držím palce Vám všem!! A když jsem to zvládla já (takový ťulpas nervózní ze všeho), tak to je co říct. S přáním hezkého dne přeje Emma :)

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Marie Duchková , 10.7.2013 19:51

Dobrý den pani Emmo.

  po přečtení Vašeho příspěvku Vás chci poprosit, zda by jste mi mohla  napsat, kde jste byla na kolonoskopii - u kterého l=kaře. Moc Vám předem děkuji za informaci. Čeká mě také toto vyšetření a rozhoduji, kde se objednat a dost se bojím necitlivého přístupu. Hezký večer M. Duchková

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: D.Rafajová, 25.7.2013 15:57

Včera ráno jsem podstoupila kolonoskopii ve frýdeckém Gastrocentru. Opravdu jsem se hodně bála. Na recepci si mně vyzvedla milá blondýnka - sestra Chovancová. Vysvětlila další postup, posadila mně na lehátko, přikryla plachtou a poté přišel pan doktor Platoš podal mi ruku a představil se. Byl velmi milý a příjemný, prohodil se mnou pár slov...odkud jsem, kde pracuji, příbuzenstvo atd. a ten strach trochu opadl. Pak jsem se položila na bok, sestřička mi píchla injekci a pak si toho moc nepamatuji, vím že jsem se dívala na monitor...doktor říkal, že tam mám polyp, který odstraníme ... Jsem ta ze šťastných, která bolest necítila. Ještě chvíli jsem ležela na lehátku ve vedlejší místnosti a pak si mně manžel odvezl domů a já jsem spala a spala. Dnes jsem v práci a cítím dobře. Přeji všem, kteří mají kolonoskopii před sebou, aby měli hladký průběh vyšetření a měli tak příjemného lékaře a sestru jako já.

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Petra, 29.9.2013 23:21

Dobrý den paní Emmo,mohla bych Vás poprosit o informaci, ve které nemocnici jste vyšetření podstoupila? připadně jméno lékaře.

Velice děkuji

Petra


RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Megelová, 1.5.2013 15:35

Dobrý den,můžete mi napsat, kde jste byla na vyšetření?

Děkuji. Megelová B.

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: martin, 15.7.2013 20:11

Uvedený příspěvek byl smazán, vzhledem k tomu, že porušoval pravidla korektní diskuse.

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Petr Vítek, 16.7.2013 10:17

Vážený pane,pokud jste nebyl spokojen s vyšetřením na našem pracovišti, tak je mi to líto. Uvítal bych ovšem, pokud byste mě o tom informoval včetně Vašeho celého jména, abych to mohl prověřit. Kontakt máte uveden níže. Jinak se pohybujeme v anonymním prostředí internetu, ve kterém je velmi lehké někoho očernit bez možnosti adekvátní obrany.Opakování vyšetření po negativním výsledku, který uvádíte, a to v intervalu 14 dnů je velmi neobvyklé, není indikováno a není obvykle ani hrazeno zdravotní pojišťovnou. Z Vašeho příspěvku mi není jasné, proč bylo ve Vašem, případě vyšetření opakováno v intervalu 14 dnů po negativním nálezu.Těším se na Vaši podepsanou reakci na kontakt, uvedený níže:MUDr. Petr Vítek, Ph.D.

primář interního oddělení a Beskydského gastrocentra

Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o.

El. Krásnohorské 321

73801 Frýdek-Místek

E-mail: vitekp@nemfm.cz, vitek@kolonoskopie.cz

Web: www.nemfm.cz, www.kolonoskopie.cz

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Martin, 20.7.2013 10:59

Uvedený příspěvek byl smazán, vzhledem k tomu, že porušoval pravidla korektní diskuse


RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Petr Vítek, 20.7.2013 18:39

Vážený pane,

vzhledem k tomu, že se nejste schopen pod svá tvrzení podepsat ani mne kontaktovat na pracovní adrese, jsem bohužel nucen Vaše příspěvky smazat jako anonymní pomluvy.

S pozdravem Petr Vítek

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Gabka, 9.4.2014 21:13

Na kolonoskopii jsem byla v MN na Fifejdách v Ostravě u pana doktora Kovaly. Musím pochválit jak přístup pana doktora, tak sestřiček. Nejhorší na celém vyšetření byla příprava- vypití roztoku, poslední litr jsem málem vyzvracela. Před samotným vyšetřením mi píchli injekci proti bolesti a na zklidnění. Byla jsem celou dobu při vědomí, nic mne nebolelo. Po vyšetření to pak bylo horší, asi tak po hodině asi až odezněl účinek injekci se bolesti dostavily, ale dalo se to vydržet, trvalo to asi 1 hodinu. Celkově bych to zhodnotila: raději na kolonoskopii, než k zubaři:-)

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Adka, 22.4.2014 20:59

Kolonoskopii jsem absolvovoala před pár dny, měla jsem velký strach. Vyprázdnění bylo horší - ta hořká sůl mi způsobila popraskání konečníku, takže čištění den předtím mě pálilo jak čert. Samotný zákrok byl naprosto bezbolestný, dá se říct, že bolestivější je stěr z čípku u gynekologa. Fakt pohoda, prohlídka byla na zádech, dostala jsem sice injekci na zklidnění, ale byla jsem naprosto při smyslech a ani jsem necítila nijak zvlášť pohyb té hadice v břiše a to mám srůsty a jsem po operaci, takže obavy byly na místě. Opravdu se není čeho bát, příště mít strach rozhodně nebudu. Pan doktor navíc byl citlivý, uměl to, žádné zbytečné pohyby a bloudění. Byla jsem na vyšetření v Přerově

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Kadraba, 25.5.2016 11:49

Také jsem šel na kolonoskopii., naprosto v pohodě, jen ten fortrans či jak se to jmenovalo byl hnus... 

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Honza, 9.12.2017 20:25

29.11.2017 jsem byl na kolonoskopii v 11 hod.. Zákrok samotný není nic příjemného, ale přežít se to dá. Celé střevo mi neprohlídli, nedostali se přes kličku, takže mě čeká CT. Po vyšetření jsem měl silné křeče břicha (po nafukování během vyšetření) až do večera. Úplně mě přestalo bolet až druhý den. Oblbovací injekce na mě vůbec nijak nepůsobila.

RE: Pohodová bezbolestná kolonoskopie

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 21.3.2018 14:05

Dobrý den, 

děkuji za Váš komentář. Jak jste sama napsala, tolerance koloskopie je velmi individuální a opravdu záleží na konstituci pacienta, tvaru střev, prodělaných břišních operacích či zánětech, kvalitě střevní přípravy, individuálním prahu bolestivosti, ale také na vyšetřovací technice endoskopisty.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková