Kolonoskopické vyšetření

Kolonoskopické vyšetření

Vložil(a): Lenka Zdražilová, 17. červenec 2012, 21:16

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, zda bych mněla podstopit kolonoskopii. Byla jsem léčena 3 týdny antibiotiky -angína. Ke konci léčby řezavá bolest v konečníku a trochu krve na papíru. Objednala jsem se do proktologické ambulance, anoskopicky hemeroidy a trhlina. Nasazen Indometaci 50 čípek. Bohužel jsem dostala průjem cca na 4 dny, poté před stolicí hlen, krvácení na papíru již není, ale mám pocit, že troška krve je občas i v hlenu (nitky) a že ve stolici jsou mini kuličky 1/2 mm, které po rozetření zanechávají jakoby krvavou stopu, nevím, zda to nejsou zbytky potravy. Léčena jsem týden, k proktologovi jdu na kontrolu za další týden, ale mám pocit, že chce hlavně za peníze odstranit hemeroidy. Děkuji moc Lenka moc.

RE: Kolonoskopické vyšetření

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 20.7.2012 14:04

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Krev na papíře a bolest konečníku odpovídají řitní trhlině. Při rozhodování, zda podstoupit kolonoskopii, záleží na Vašem věku a dalších rizikových faktorech - zda má Váš příbuzný nádor nebo polyp střeva, jestli máte střevní zánět, chudokrevnost, zda už jste v minulosti měla polypy ... V tomto případě je kolonoskopie zcela na místě.

Pokud jste ovšem mladšího věku bez rizikových faktorů a obtíže se u Vás po zhojení trhliny a hemoroidů nebudou opakovat, v tom případě byste mohla s vyšetřením vyčkat.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Kolonoskopické vyšetření

Vložil: Lenka, 24.7.2012 9:17

 Dobrý den paní doktorko, moc děkuji za Vaší odpověď. Je mi 39 let, sedavé zaměstnání, nekuřačka a abstinentka, bez nadváhy. V rodině rakovinu nemáme, nevím, zda jsem díky věku už v rizikové skupině. Moc děkuji za Vaší poradnu i čas kerý nám pacientům věnujete, Lenka Z.

RE: Kolonoskopické vyšetření

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 26.7.2012 17:01

Dobrý den, 

děkuji. Do rizikové skupiny nepatříte. Pokud se ovšem krev ve stolici opět objeví nebo budete mít jiné zažívací problémy, pak bych Vám kolonoskopii doporučila.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Kolonoskopické vyšetření

Vložil: Lenka Z., 4.9.2012 20:58

Dobrý den, dnes jsem absolvovala kolonoskopické vyšetření, výsledek mi byl dán do ruky, s tím, že mi ho objasní doporučující lékař až bude mít výsledky z histologie a to za 14 dní. Měla jsem pocit, že mi paní doktorka říkala, že nic nenašla, ovšem pak nerozumím proč mi byla odebrána histologie ze dvou míst. Moc Vás prosí o vysvětlení.

Sliznice rekta s přiměřenou cévní kresbou, sliznice klidná-vzorky ad histologie č.2. Postupujeme přes colon až na dno caeka. Diferencujeme Bauhinskou chlopeń,následně explorujeme cca 20cm terminálního ilea-vzorky ad histologie č.1. V celém rozsahuvyšetření je přiměřený nález na vizualizovaných sliznicích. Provedena inverze v rectu, při níž patny irigovatelné uzly vnitřních hemorhoidů, jinak žádná patologie. Anoskopie-sliznice rekts klidná, růžová, bez defektů. pŘi zadní komissuře hlubší rýhy v.s. zhojená fissura. největší prinární uzly č 1-10, vnitřní hemorhoidy II stupně.

Prosím především info ke kolonoskopii, proč mi byla odebána histologie, byl mi nalezen nádor, či polyp- popisu nerozumím a  zprávu mi bez vysvětlení podala setřičky, že paní doktotka již vyšetřuje dalšího pacienta? Budu moc ráda za Vaší odpověď, neboť na to musím stále myslet. Moc děkuji Lenka Z.

RE: Kolonoskopické vyšetření

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 5.9.2012 10:02

 Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Z výše uvedeného vyplývá, že u Vás byly nalezeny pouze hemoroidy a zhojená řitní trhlina, jinak bylo vše v pořádku. Nebyl nalezen žádný nádor ani polyp. Při vyšetření se běžně odebírají i vzorky normální sliznice k vyloučení například mikroskopického zánětu.

Nález na kolonoskopii objasňuje Vaše předchozí obtíže. Můžete být nyní klidná a Vaše ošetřující lékařka s Vámi při další kontrole jistě vše probere.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Kolonoskopické vyšetření

Vložil: Lenka Z., 5.9.2012 17:40

Děkuji Vám moc. Jsem moc ráda za Vaší odpověď, neboť jsem byla neklidná z histologických odběrů. K lékaři jsem objednaná až za 14 dní, tedy moc děkuji. Lenka Zdražilová