Kolonoskopické vyšetření

Kolonoskopie

Vložil(a): Lucka, 31. červenec 2012, 08:16

Dobrý den, je mi 41 let a občas mívám na toaletním papíře  světlé stopy krve. Pociťuji pálení či řezavou bolest, někdy i delší dobu po vyprázdnění. Používám čípky Procto glyvenol na noc, prosím, mohu je používat měsíc? Nehrozí nějaké kožní onemocnění konečníku při delším používání? Obvodní lékařka mi předapsala Detralex (vyšetření prsem podezření na hemoroidy  atrhlinu) o poslala do gastroenterologické ambulance. Dostala jsem termín kolonoskopie a písemné pokyny k ní, pak se prý uvidí. Z vyšetření mám strach, zda nemůže zhoršit mé hemoroidy a především nyní klidnou prasklinu konečníku. Když je stolice kašovitá, je vše ok. Zda nemůže dojít při vyšetření k poranění střeav. Jak se tyto případné komplikace projevují. Představa poranění ve mně vyvolává úzkost. Plně nerozumím také pokynům před vyšetřením. Pět až deset dní před mám vyloučit ze stravy zrníčka a nestravitelnpu zeleninu, ovoce. Nevím zda 5 nebo 10 dní? Mohu konzumovat sterilovanou mrkev, broskve, merunky bez slupky, okurky bez vnitřních semínek? Mám strach že po vysazení vloček, kiwi, luštěnin budu mít zácpu, můžete mi prosím doporučit co projímavého mohu konzumovat? Tři dny před vyšetřením kašovitá strava, ne mléko. Mohu rozmoxovaná vařená jablka, rozmačkanou vařenou mrkev, jogurty (když se nesmí můéko?). Na vyšetření jdu v 11.30, tedy Fortrans 3 litry od 16 hod a 1 litry ráno od 6h? Trochu se obávám i zhoršení hemoroidů, lze tomu nějak u průjmu předejít? Mohu večer před vyšetřením užít Detralex, popř. lék na ukliodnění Xanax? Ráno před vyšetřením Detralex? Prosím o info, kdy po vyšetření mohu očekávat stolici? Zda po vyšetření může dojít ke krvácení? Jak rozpoznám závažnost hemoroidy, poranění střev? Je třeba si vzít na následující den dovolenou? Ještě poslední otázka, k odstanění hemoroidů je lepší Hemoron, nebo Infračervený koagulátor? Moc Vám děkuji za odpovědi. Lucka

RE: Kolonoskopie

Vložil: Petr Vítek, 6.8.2012 6:36

 Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Co se týká jednotlivých problémů:

1. Kolonoskopické vyšetření je bezpečné, ale jako každý medicínský výkon může mít komplikace. Závažné komplikace (perforace střeva) se vyskytují výjimečně (například 1:1000 u léčebného zákroku během kolonoskopie). Ve Vašem případě přínos kolonoskopie jednoznačně převyšuje rizika vyšetření.

2. Během přípavy ke kolonoskopii obvykle nedojde ke zhoršení problémů s hemorhoidy, je třeba ale počítat s průjmem. Léčba hemorhoidů zmíněnými čípky je bezpečná i v případě dlouhodobého používání.

3. Ovoce a zeleninu se zrníčky nejezte 5 dnů, pro ddobrou přípravu je pak klíčový co největší příjem tekutin (například minerálek) v dnech před vyšetřením a během přípravy.

Přeji příznivý výsledek vyšetření

Petr Vítek