Kolonoskopické vyšetření

Kolonografie nebo koloskopie?

Vložil(a): Olga Masopustová, 8. leden 2013, 15:49

Dobrý den, prosím o radu - otce (88 let) posílá prakt. lékařka na koloskopii, prý má zhoršený krevní obraz (zvýš. kreatinin a krvinky, další si nepamatuji) a objevila se mu v posledních měsících čerstvá krev na stolici, také hubne (ale jíst mu chutná, jen moc nedodržuje režim). Léčí se také se srdcem a vys. krev. tlakem, s inkontinencí, měl dříve problémy s prostatou, před lety také léčen na Helikobacter  pilori. Má celá léta problémy se zácpou - upravuje stravou, jogurty, zákysy apod. Nemohlo by se jednat spíše o problém s prasklým hemoroidem a kvůli lékům možná také o přetížené ledviny nebo játra (občas mu otékají nohy a má tmavé cévy u kotníků, dělají se mu častěji modřiny a nehojí se oděrky). 

Nebylo by pro něj vhodnější šetrnější vyšetření kolonografií? Jsou rizika s kontrastní látkou (jód) pro něj nevhodná? Bojím se, že by se při kolonoskopii mohla poranit střeva kvůli chatrnosti cév, a pokud by se   zjistily nějaké nádorky, kvůli srdci by stejně asi nemohl operaci (ani narkózu) podstoupit. Jedině snad by mohla kolonoskopie odstranit případné polypy? Chceme se ještě poradit s internistkou, ani test na okultní krvácení mu dr. neudělala, na gastrologii ho zatím také nikdo neposlal. Také si uvědomuji, že jeho otec zemřel v 84 letech na nádor střeva (asi tenkého, nevím přesně), takže riziko nádoru u něj je.

Děkuji předem za názor. Olga


RE: Kolonografie nebo koloskopie?

Vložil: Petr Vítek, 14.1.2013 1:08

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Dle uvedených faktů bude pro Vašeho otce nejnáročnější střevní příprava (očista). Ta je stejně náročná u kolonoskopie i CT kolonografie.

Kolonoskopie je navíc přesnější metodou než CT kolonografie, kromě nálezu polypu či nádoru může kolonoskopie identifikovat zánět sliznice, který může být příčinou krvácení, posoudit hemorhoidy a lze rovněž odebrat vzorky ze sliznice.Navíc, pokud bude na CT kolonografii nějaký nález, bude následně indikována kolonoskopie. Dle uvedených symptomů je pravděpodobnost nálezu zdroje u otce významná.

V případě Vašeho otce se proto jeví jako jednoznačně výhodnější kolonoskopické vyšetření. Jak sama uvádíte praktický lékař, který je jeho ošetřujícím lékařem ho k tomuto vyšetření správně indikoval a tedy zhodnotil, že je ho schopen.

Přeji příznvý výsledek vyšetření

S pozdravem Petr Vítek