Kolonoskopické vyšetření

Dlouhodobý průjem

Vložil(a): Michal, 2. prosinec 2013, 12:42

Dobrý den,má maminka(65)let má již tři měsíce vleklý průjem(podle prvotního odhadu bez příměsi krve)prakticky po každém jídle.Již dříve,cca na jaře se jí stávalo,že občas nemohla ani doběhnout do práce.V létě se podrobila komletnímu sonu břicha s bezproblémovým výsledkem,prohlídce na endokrinologii(má nikoli výrazné problémy se štítnou žlázou).Před dvěma lety podstoupila kolonoskopii bez nálezu (pouze ex-2 polypy)Na kolonoskopii je opět objednána,podrobila se i výtěru rekta (nález z primokultury E-coli,Nález po pomnožení Pseudomonas putida.Maminka již delší dobu žije ve shonu a stresu.V poslední době se kvůli průjmůb "bojí i najíst",i když chuť k jídlu má .O jakou komplikaci by se mohlo jednat? Děkuji.

RE: Dlouhodobý průjem

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 5.12.2013 20:04

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. V prvé řadě je třeba vyloučit a přeléčit možné infekce včetně těch parazitárních, vyloučit nesnášenlivost lepku (celiakii) a při plánované kolonoskopii odebrat vzorky střevní sliznice k vyloučení tzv. mikroskopického zánětu. Pokud budou všechna vyšetření negativní, může se jednat o tzv. dráždivý tračník - tuto diagnózu upřesní podrobnější pohovor s pacientkou o charakteru obtíží.

Přeji příznivé výsledky vyšetření.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Dlouhodobý průjem

Vložil: Michal, 9.1.2014 22:12

Moc děkuji za předběžné informace.Kolonoskopické vyšetření dopadlo na výbornou..diagnoza je dráždivý tračník..tak trochu se v lékařských zprávách vyznám,jsem bývalý řidič-záchranář,ale už tolik ne v následující léčbě tohoto problému..jaké jsou další možnosti?

RE: Dlouhodobý průjem

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 22.1.2014 19:52

Dobrý den,jsem ráda, že vyšetření proběhlo příznivě. Léčba dráždivého tračníku je často svízelná. Části pacientů pomůže již jen zjištění, že nejde o vážnější onemocnění. Někdo dobře reaguje na vynechání určitých potravin, které zhoršují obtíže, někdo může dobře zareagovat na léky ovlivňující psychiku.

Obecně prospívá pravidelný režim, mít dostatek času a klidu na jídlo, minimalizovat stres, přiměřená pohybová aktivita. Průjem či nadýmání lze v určitých situacích ovlivnit léky tak, aby byl běžný život pacienta co nejméně narušen.

Léčba každého pacienta je však individuální.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková