Kolonoskopické vyšetření

Výsledek po kolonoskopii

Vložil(a): Milena Kroupová, 25. březen 2014, 11:48

Dobrý den,před rokem mi byl diagnostikován nespecif.zánět tračníku. Léky asacol. Nyní po roce vysazení léku a kontrolní kolonoskopie s tímto popisem-tubus přístroje obtížnějina dno céka. Celková hloubka zavedení 95cm. Příprava dobrá. Cékum volné,B.chlopeň norm.vzhledu hladká. V 35 cm provedena kličková polypectomie drobného polypu adenomového vzhledu velikostí 3 krát 3 mm,místo po výkonu nekrvácí,polyp ztracen v lumen. Ve 28 cm za řasou je drobná slizniční prominence dle NBI nelze vyloučit adenomové struktury III. stupně dle kudo klasifikace. V sigmatu četné divertikly. Jinak sliznice tračníku v celém rozsahu klidná hladká s přiměřenou cévní kresbou.a haustracemi,bez patologickýchobsahu v lumen. Prosím o vysvětlení tohoto popisu. Jsem 60 ti letá vdova a moje maminka měla rakovinu konečníku a tatínek močového měchýře. Stres působí a tak vás ještě jednou prosím o váš laický výklad. Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. 

RE: Výsledek po kolonoskopii

Vložil: Petr Vítek, 7.4.2014 6:17

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Laický výklad Vašeho endoskopického nálezu:

Nespecifický zánět - neuvádíte popis zánětlivých změn, předpokládám proto, že je onemocnění v klidu (remisi)

V průběhu kolon byl snesen jeden drobný adenom (nezhoubný nádorek, předstupeň nádoru tlustého střeva) a další drobný adenom ve 28cm byl předpokládám také snesen.

Ve střevě máte výchlipky - divertikly - ty má ve Vašem věku více než 50% pacientů.

Termín kontrolní kolonoskopie bude určen dle výsledků z biopsií polypů, kvality střevní přípravy a také toho, zdali byly sneseny všechny polypy. Vzhledem k přítomnosti střevního zánětu by termín neměl být delší než 3 roky.

Přeji příznivý výsledek vyšetření. Petr Vítek