Kolonoskopické vyšetření

Kolonoskopie za úhradu

Vložil(a): Jiří H., 22. květen 2014, 14:39

Dobrý den, absolvoval jsem ve Vaši nemocnici kolonoskopické vyšetření s doporučením absolvovat další za 3 - 5 let. Je mi 64 let a oba rodiče zemřeli na onkologická onemocnění. Lze absolvovat další kolonoskopii třeba každé dva roky, případně i na vlastní náklady? Pokud ano, jaká je cena? Je interval 3 - 5 let bezpečný z hlediska prevence, jestliže mi byly odstraněny dva hyperplastické polypy o velikosti do 4 mm? Děkuji Vám.

RE: Kolonoskopie za úhradu

Vložil: Jiří H., 6.6.2014 12:02

Rád bych svůj předchozí dotaz upřesnil. Mamince byl odoperován v Brně zhoubný nádor na tlustém střevě, údajně operace měla být natolik úspěšná, že nebyla vystavena chemoterapii, nicméně byl jí učiněn vývod. Po půlroce, při následné kontrole v Praze Na Homolce bylo konstatováno, že jse vše v pořádku a po následujíích pěti měsících došlo k prudkému obratu, kterému po třech měsících podlehla. Proto se ptám, zda takto u geneticky ohrožených pacientů i při úspěšné kolonoskopii bez pozitivního nálezu není interval 3 roky pro provední další kolonoskopie příliš dlouhý. Děkuji za vysvětlení. A ještě bych rád dodal, že kolonoskopie je naprosto dobře snesitelné vyšetření, podstoupil jsem ho bez zklidňujích léků, trvalo v mém případě 43 minut a bylo poměrně dobře snesitelné, krom jiného i díky přístupu lékaře a sestry, která podrobně a dopředu probíhjící postup vysvětluje a upozorňuje na případné nesnáze.

RE: Kolonoskopie za úhradu

Vložil: Petr Vítek, 2.7.2014 11:12

Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Na základě Vámi uvedených dat je u Vás 3 letý interval dostatečný k prevenci kolorektálního karcinomu. Každoroční vyšetřování je indikováno pouze  u definovaných genetických onemocnění (například Lynchův syndrom). Myslím si ale, že by bylo nejvhodnější probrat celou problematiku s gastroenterologem, kterým Vás vyšetřoval, proto se k němu objednejte ke klinickému vyšetření. Jinak kolonoskopie je metoda hrazená ze zdravotního pojištění a jako takovou ji nelze v zařízení, které má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, provést za přímou úhradu.

Přeji příznivý výsledek konzultace.

S pozdravem Petr Vítek