Kolonoskopické vyšetření

jak často opakovat kolonoskopii

Vložil(a): Hazentla, 10. září 2014, 17:19

Dobrý den, jak často bych měla postupovat kontrolní kolonoskopii za této situace: 

v roce 2008 pro dlouhodobé nepravidelné krvácení z konečníku a bolestivost provedena kolonoskopie- normální nález až po term. ileus. Závěr- mírné hemoroidy a občas se objevující trhlinky. Nyní chodím při potížích (v průměru třikrát ročně) do proktologické poradny při chirurgické ambulanci na poliklinice.

Otázka je, za jak dlouho bych měla kolonoskopii zopakovat, aby nehrozilo, že krvácení přičtu hemoroidům či ragádám mylně a zanedbám vážný problém. Tehdy mi řekli, že při takto normálním nálezu stačí za deset let, ale teď jsem v jedné onkol. poradně četla, že při krvácení(byť diagnostikovaném) se má opakovat častěji... Jaké je vaše doporučení? Potíže odpovídají diagnoze (trhlinky a hemoroidy) a v roce 2008 jsem měla nález skutečně zcela normální, navíc je mi teprve 28 let. 

Rakovinu, včetně střeva, v rodině máme, ale vždy až po 60.roce věku, u mých prarodičů (stejně jako plic, dělohy a močového měchýře). Díky za radu!


RE: jak často opakovat kolonoskopii

Vložil: Hazentla, 10.9.2014 17:30

Pro upřesnění- ca střeva měl jen jeden z prarodičů a hodně po šedesátce. Rodiče(padesátníci), jsou oba zdrávi, i jejich sourozenci. Já sourozence nemám.

RE: jak často opakovat kolonoskopii

Vložil: Petr Vítek, 9.10.2014 6:37

Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Pokud se u Vás nedaří vyřešit problematiku krvácení z konečníku ani lokálním ošetřením a kolonoskopické vyšetření bylo jednou negativní, tak bych pro Vás navrhoval následující postup (není to ale obecné doporučení):

Zopakování endoskopického vyšetření v případě změny charakteru obtíží (příměs hlenu, bolesti), nejpozději pak za 5 let.

V případě četnějších atak lze provést prohlédnutí pouze posledních 20-30 cm bez zvláštní složité přípravy (uvedené vyšetření slouží především k odlišení případného zánětu konečníku).

S pozdravem a přáním příznivého výsledku Petr Vítek