Kolonoskopické vyšetření

Nezdařená kolonoskopie

Vložil(a): Jana, 15. říjen 2014, 18:11

Dobrý den, chtěla bych požádat o Váš názor, jak postupovat po nezdařeném vyšetření. Moje matka podstoupila kolonoskopii na základě doporučení praktického lékaře, kdy měla při preventivním prohlídce krev ve stolici. Matka je jinak bez obtíží. Kolonoskopie se nezdařila, asi po 15 cm sonda nemohla překonat "nějakou" vnitřní překážku. Lékař navrhl zákrok při celkové anestezii. Jaké jsou podle Vás možnosti dalšího postupu, měla by matka dát přednost například vyšetření u jiného lékaře před zákrokem s celkovou anestezií? Jak byste postupoval vy? Děkuji za Váš názor.

RE: Nezdařená kolonoskopie

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 16.10.2014 19:53

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Pokud se jedná o zkušeného endoskopistu a Vaše maminka nemá závažná onemocnění, která by vylučovala provedení anestezie, doporučovala bych zopakovat vyšetření v analgosedaci za přítomnosti anesteziologa, protože většinou se pak střevo podaří celé vyšetřit.

U některých pacientů i to však není možné a potom by mělo následovat provedení CT kolonografie. To je vyšetření, které se provádí na radiologickém pracovišti ("rentgenu") a také je nutná příprava střeva roztokem. Při tomto vyšetření se střevo zobrazí - včetně případných větších polypů, divertiklů, event. nádoru, ale nelze provádět zákroky a brát vzorky jako při klasické kolonoskopii.

Přeji příznivý výsledek vyšetření.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková