Kolonoskopické vyšetření

Kolnoskopické vyšetření a celiakie

Vložil(a): Mirka, 23. listopad 2014, 20:29

Dobrý den. Je mi 59 let, mám jít na kolnoskopické vyšetření, ale mám z něho velký strach. Občas (tak 1x za dva měsíce, někdy i později) mám na toaletním papíře trošičku čerstvé krve. Po třetím porodu jsem měla problém s hemeroidy - praktický lékař mi předepsal čípky a mast. Přes dva roky mám zjištěnou autoimunitní hepatitidu - beru Prednison (střídavě obden 10 a 15 mg), dále mám dva roky zjištěnou celiakii. Zácpou netrpím (dříve ano), mám stolici řidší (nikoli průjem) a 2 - 3 x denně. Celiakie je onemocnění střev a tak mám obrovský strach z vyšetření (protržení střeva apod) a také vzhledem k autoimunitní hepatitidě.  Užívám dále léky: Helicid, Kinito, dále na vysoký tlak -  Tenoloc, Ramicard a Indapamid a na štítnou žlázu Letrox. Prosím zda při mých diagnozách a lécích není vyšetření spíš riskantní, když jinak nemám žádné potíže pouze vyjímečněně tu krev na toal. papíře. V případě, že bych ji podstoupila, nebude mi vadit ta injekce s analgetiky. Moc děkuji za odpověď Mirka

RE: Kolnoskopické vyšetření a celiakie

Vložil: vitek@kolonoskopie.cz, 23.11.2014 21:18

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Kolonoskopické vyšetření je u Vás vzhledem k přítomnosti krve po stolici plně indikováno. Vyšetření ve věku 55 let se v současnosti provádí v rámci screeningu i u zcela asymptomatických jedinců. 

Co se týká Vašich onemocnění, tak autoimunní hepatitida ani celiakie nejsou spojeny s vyšším výskytem komplikací kolonoskopie. Sedace se obvykle provádí benzodiazepiny, opiáty, případně propofolem. Tyto skupiny léků by rovněž neměly ve Vašem případě vadit, pokud máte normální jaterní funkce, což posoudí provádějící lékař.

Přeji příznivý výsledek vyšetření.

Petr Vítek