Kolonoskopické vyšetření

BBPS

Vložil(a): Jirka, 10. prosinec 2014, 18:19

Podstoupil jsem preventivní kolono tlustého střeva. Měl bych prosím 2 dotazy : 1. Co znamená BBPS celkové skóre 6, pravé kolono 2, Transversum 2, levé kolono 2 ?? 2. Vše jsem měl v normě, polyp nebyl zjištěn žádný, přesto mám v kolonce Histologie ANO - na monitoru jsem viděl, že tam šel nějaký nástroj, ale nic jsem necítil - je to standartní postup ? Po vyšetření jsem měl trošku křeče, takže jsem byl rád, že jsem rychle odkráčel do auta a jel domů, kde jsem až prostudoval lékařskou zprávu. Terapii nemám předepsanou žádnou. Děkuji za odpověď.

RE: BBPS

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 13.12.2014 10:34

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Zkratka BBPS znamená Boston Bowel Preparation Scale, což je škála hodnotící kvalitu střevní přípravy a přehlednost střevní sliznice. Některá procoviště hodnotí střevní přípravu stupni A-D, některá pomocí BBPS - ve 3 úsecích střeva se hodnotí kvalita přípravy 0-3, celkově 0-9. U Vás stupeň 2 znamená drobné zbytky střevního obsahu s dobře přehlednou střevní sliznicí.

Biopsie se v určitých případech odebírá i pokud nejsou přítomny polypy. Například při průjmech k vyloučení mikroskopického zánětu, ze sliznice, která nemá zcela typický vzhled, atd. Na konkrétní důvod by bylo nejlepší zeptat se přímo lékaře, který Vás vyšetřoval.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková