Kolonoskopické vyšetření

bezpečnost kolonoskopie

Vložil(a): Šárka, 12. prosinec 2014, 18:17

Dobrý den, 

ráda bych se ujistila - je bezpečné preventivně opakovat kolonoskopii několikrát během života,  po pěti až deseti letech, podle míry rodinné zátěže?

Vnucuje se mi obava,  aby vyšetření, které je pro střevo určitou zátěži, například nespouštělo nějaké negativní procesy ve střevě, ať už zánět, nebo přímo nádorové bujení (toho se obávám samozřejmě nejvíc).  I když z tohoto pohledu asi onkogenní mechanismus žádný  není-  mechanické podráždění je jednorázové (jednou za pět až deset let to tělo asi opravdu "snese") a záření atd. se při vyšetření nevyskytuje, je to tak?

Z perforace střeva v rukou zkušeného lékaře strach nemám, to vím, že je velmi nepravděpodobné a navíc řešitelné , ale pochybnost zahlodala jinde. Chci pro své zdraví udělat maximum a trápí mě představa, že bych si mohla naopak uškodit. Děkuji za odpověď

RE: bezpečnost kolonoskopie

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 13.12.2014 10:24

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Je prokázáno, že kolonoskopické sledování a odstraňování polypů snižuje incidenci i mortalitu kolorektálního karcinomu. Nejsou důkazy, že by kolonoskopické vyšetření iniciovalo nádorové bujení či zánět. I riziko přenosu infekce je minimální.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková