Kolonoskopické vyšetření

Hleny ve stolici

Vložil(a): Andrea, 13. prosinec 2014, 13:46

Dobrý den, mám takový problém asi od roku 2010 jsem měla občas při stolici krev na papíře, svědění a pálení konečníku, tuto situaci jsem moc neřešila a mazala si konečník dubovou kůrou a mastí faktu. V roce 2012 jsem se s touto situací svěřila své lékařce, která mě poslala na interní oddělení na gastroenterologickou ambulanci, kde mi byla v listopadu v roce 2012 provedena koloskopie olympus exerea - nález: drobné vnitřní hemoroidy a sporadicky droboulinké "afty", odebrán vzorek (histologie), který byl v pořádku, výsledek, nepříznačné reaktivní změny, které mohou souviset s přípravou.
Nyní mám však asi od léta tohoto roku - nedovedu říci přesně jestli 6 měsíců nebo 8 měsíců......Zkrátka nějakou dobu mám problémy že na toaletním papíru nemám vůbec žádnou známku krve, ale občas v měsíci problémy s hlenem, který je vidět trochu buď ve stolici (v míse) a někdy mám nutkání na stolici a když jdu na wc a zatlačím vyjde ze mě jenom trochu hlenu (jakoby šlemu), stolici mám vesměs normální, někdy tvrdší a užší, průjem nemám. Navštívila jsem chirurga, který mi pohledem do konečníku (anoskopicky) zjistil na okraji konečníku zánět a hemoroidy 3 stupně a doporučil mi celkové základní laboratorní vyšetření, sono břicha a případně dokončit kolonoskopii celého střeva. Laboratorní vyšetření mám v pořádku, na sono břicha jdu 30.12. Myslíte si, že bude nutné provést celé kolonoskopické vyšetření, bojím se, když mi bylo prováděno vyšetření částečné v tom roce 2012, měla jsem při a po vyšetření velké bolesti v podbřišku a byla jsem hrozně nafouklá a celkově bylo vyšetření velmi nepříjemné.
Chtěla jsem se zeptat Váš názor na to čím by toto mohlo být způsobeno, občas mě také bolí břicho a mám plynatost (zkrátka skoro pořád prdím), trochu mě bolí i záda (chodila jsem na rehabilitace), je mi 26 let, mám sedavé zaměstnání a bojím se aby to nebylo nic vážného.

Moc děkuji.

RE: Hleny ve stolici

Vložil: Ema, 13.12.2014 15:12

Ahoj,mám obdobné problémy.Po porodu mi zůstaly hemeroidy I.st.,před 5lety popáleny.Mám nadváhu,pracuji na ambulanci,tedy střídání chůze,sezení.Před 2měsíci jsem prodělala zápal plic se sepsí,poté angínu.Tedy dvoje antibiotika.Užívám salazopyrin na klouby,detralex,euthyrox,omeprazol.Poslední 4týdny trpím plynatostí,nadýmáním,někdy je stolice tužší,někdy řidší.Objevuje se po stolici čerstvá krev a hlen.Bolesti břicha nemám.Krevní odběry mám v pořádku.UZ břicha před měsícem také v pořádku.Docela mě to stresuje.Je mi 37let.

RE: Hleny ve stolici

Vložil: Andrea, 13.12.2014 16:17

Ahoj Emo, mě to právě také stresuje. Jsem z toho hrozně vykulená a bojím se čím by to mohlo být. Bojím se co mi je, když si to člověk zadá na internet, tak tam jsou samé katastrofy. Snažím se na to nemyslet, ale pak jdu na záchod, jde ze mě ten hlen a mám zase depku. A to tě neposlali na kolonoskopii?

RE: Hleny ve stolici

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 15.12.2014 14:57

K dotazu Emy: 

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Obtíže, které popisujete a které trvají 4 týdny mohou souviset se změnou střevní mikroflóry po užívání antibiotik. Krev ve stolici by se ovšem měla došetřit. Jestliže jste již v minulosti neabsolvovala kolonoskopii, tak bych Vám ji doporučila, aby bylo možné vyloučit jinou příčinu krvácení. A pokud bude vše v pořádku, doporučuji pokračovat v léčbě hemoroidů.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Hleny ve stolici

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 15.12.2014 14:51

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Není mi z něho úplně jasné, zda jste v roce 2012 absolvovala kompletní kolonoskopii nebo pouze sigmoideoskopii - vyšetření koncové části tlustého střeva a konečníku.

Jestliže chirurg anoskopicky popsal zánět sliznice a máte nyní obtíže, tak bych doporučila kolonoskopické vyšetření, zvlášť pokud v roce 2012 byla pouze sigmoideoskopie, aby bylo možné odebrat vzorky a zjistit rozsah a druh střevního zánětu a podle toho eventuálně zahájit léčbu.

Kolonoskopii je možné naplánovat i v analgosedaci.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková