Kolonoskopické vyšetření

svetle hnedastolice

Vložil(a): Roman, 22. březen 2015, 11:09

Dobrý den chci se zeptat zhruba rok a pul mám světlejší stolici jakoby světle hnědou,byl jsem na kolonoskopii kde mi byl odebrán malý polyp ktrerý byl odeslán ny vyšetřeni ale bylo negativní zapomněl jsem je mi 39 let.Poté mi našli v žlučníku 3 menší kaminky tak mi byl odstaněn žlučník,ale stolicepořád stejná myslím tím jakoby barvy okrová,světle žlutáněco tak,ještě se chci zeptat myslite si že má smysl jít na kolonoskopii po roce a pul znovu děkuji

RE: svetle hnedastolice

Vložil: Marcela, 24.3.2015 8:58

Dobrý den,

čeká mne také vyšetření 1.4 dá se to vydržet? moc se bojím, byla jsem už na gastro to bylo v pohodě,ale někdo píše že to hrozně bolí.

RE: svetle hnedastolice

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 29.3.2015 21:15

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Kolonoskopické vyšetření většina pacientů zvládá dobře, přibližně pro 15% vyšetřovaných může být bolestivější, nejčastěji z důvodů srůstů po prodělaných operacích nebo při divertikulóze střeva. Vyšetření většinou probíhá v lehké sedaci, takže je nutné mít sebou doprovod a neřídit pak auto, je možné ho absolvovat i zcela bez sedace, nebo naopak domluvit analgosedaci s přítomností anesteziologa - to je nutné domluvit předem.

Jako nejméně příjemná součást vyšetření je pacienty hodnocena střevní příprava, tu je však nutné provést co nejkvalitněji a rozděleně - část roztoku vypít den předem a část až v den vyšetření. Když jsou střeva dobře vyčištěna, tak je i pro pacienta vyšetření komfortnější.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: svetle hnedastolice

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 29.3.2015 21:07

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Barva i konzistence stolice závisí na množství faktorů jako je obsah vlákniny v potravě, kvalita střevní mikroflóry, užívaná medikace, psychické rozpoložení atd. Hlavně záleží, jak se jinak cítíte, zda máte nějaké bolesti, váhový úbytek atd. Pokud jste absolvoval kolonoskopii před 1,5 rokem,  tak není důvod k jejímu opakování.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková