Kolonoskopické vyšetření

Dvoubalonková koloskopie

Vložil(a): Pavla , 22. duben 2015, 00:28

Dobrý den, před cca 3 lety jsem absolvovala kolonoskopii při lehké analgosedaci, která musela být ukončena poté, co jsem omdlela bolestí ( podotýkám, že bolest jinak snáším velmi dobře). Následně dokončena v celkové anestezii s tím, že mi bylo řečeno, že mám dolichosigmu a střevo výrazně vinuté a pro příště že je trěba řešit vźdy pod CA. Do četla jsem se nyní o dvojbalonkové koloskopii s využitím plynu CO2 a ráda bych se tak zeptala, zda je třeba možné že by touto cestou byla koloskopie realizovatelná i bez celkové narkozy? Má smysl to "zkoušet", či je lepší řešit bez dalšího celkovou narkozou? Velice děkuji za názor a radu

RE: Dvoubalonková koloskopie

Vložil: Petr Vítek, 11.5.2015 6:53

Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Dvoubalónová diagnostická kolonoskopie se z indikace bolestivosti nebo potřeby nepodání sedace obvykle neprovádí, má jiné (léčebné) indikace. Co se týká vyšetření s pomocí CO2 a instilace vody, jedná se dobré techniky, které snižují nepříjemné pocity pacienta a umožňují vyšetření bez sedace nebo s minimální sedací.

Osobně bych Vám doporučil informovat Vašeho lékaře o problémech při minulém vyšetření, vyšetření zahájit s analgosedací s možností přechodu do hluboké sedace. Toto obvykle vyžaduje přítomnost anesteziologa, se kterým je třeba počítat předem. Pokud s pomocí CO2 a instilace vody bude vyšetření snesitelné, tak na hlubokou sedaci (celkovou anestézii) nemusí dojít.

Přeji příznivý výsledek vyšetření

Petr Vítek