Kolonoskopické vyšetření

je nutné podstoupit kolonoskopii?

Vložil(a): Major Karel, 18. červen 2015, 12:38

Dobrý den, je mi 64 let, na základě výzvy od České průmyslové ZP jsem podstoupil základní vyšetření zaměřené na včasný záchyt zhoubného nádoru tlustého střeva. Po tomto vyšetření mi byl zjištěn zvýšený FOB na 119. Po té mě mole praktická lékařka odeslala na kolonoskopické vyšetření. Je nutné toto vyšetření podstoupit ihned? Není možné ještě provést nějaké humánnější vyšetření, než se ke kolonoskopii odhodlám? A je možné kolonoskopii, na žádost, podstoupit při plné anestezii? Děkuji za odpověď.

RE: je nutné podstoupit kolonoskopii?

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 19.6.2015 7:18

Dobrý den, 

děkuji za dotaz. Vzhledem k Vašemu věku a pozitivnímu testu na okultní krvácení Vám kolonoskopii doporučuji. V současnoti je to "humánní" vyšetření, používají se techniky k tomu, aby bylo co nejbolestnější jako je používání vody při zavádění a insuflace oxidu uhličitého místo vzduchu. Velká část pacientů zvládá vyšetření bez jakékoliv sedace, většina je vyšetřována v lehké sedaci, kdy po vyšetření nesmíte čídit auto, a lze jej naplánovat i v analgosedaci s přítomností anesteziologa. U pacienta je důležitá dobrá střevní příprava, při dobře vyčištěném střevu je vyšetření pro pacienta komfortnější. Výhodou kolonoskopie je zároveň i možnost odstranění polypů, pokud by se našli, a při negativním výsledku se opakuje až za 10 let. Doporučuji vyšetření absolvovat v průběhu několika příštích týdnů, lze domluvit i v analgosedaci.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: je nutné podstoupit kolonoskopii?

Vložil: Major Karel, 19.6.2015 14:00

Dobrý den paní doktorko,
moc děkuji za rychlou reakci na můj dotaz. Není to tak, že bych se tohoto vyšetření nadměrně obával, jen jsem se chtěl ujistit, i z jiného zdroje, je-li zásah do mých útrob opravdu nutný. Doposud jsem neměl sebemenší problémy. Ale Vám věřím, uklidnila jste mě a na kolonoskopii jsem již nahlášen na 15.7.5015. Ještě jednou díky.

Přeji Vám příjemný víkend, KM.