Kolonoskopické vyšetření

polyp

Vložil(a): Jana Marková, 16. červenec 2015, 13:15

Dobrý den, prosím o radu. V loňském roce mi při kolonoskopii byl odstraňován jeden polyp 1cm, histologie vyšla tak, že má střední dysplastické změny, kontrola za rok. Dalším nálezem byly ještě vnitřní hemoroidy. Nyní jsem začala krvácet při stolici (jasně červená krev), podle doktorky jsou to nejspíš hemoroidy. Na kolonoskopii jsem objednaná. Mám ale strach, jestli se za ten rok nemohl vyvinout opět polyp nebo něco horšího. Jak dlouho takový proces trvá? 

RE: polyp

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 17.7.2015 21:13

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. K tomu, aby 5mm polyp dorostl do 10 mm je dle studií zapotřebí přibližně 2-3 let a k dalšímu růstu do případného nádoru jsou potřeba další roky. Jedná se o pomalý proces, ovšem existují typy nádorů, které rostou rychleji a agresivněji.

U určování intervalu do další kolonoskopie je důležitá i kvalita střevní očisty. Pokud bylo střevo dobře vyprázdněné a endoskopista mohl prohlédnout většinu střevní sliznice, může být interval delší. Při horší střevní přípravě, kde mohou být některé menší polypy přehlédnuty, se vyšetření opakuje časněji.

Ke kolonoskopii už jste objednaná. Snažte se tedy dodržet pokyny ke střevní přípravě a před vyšetření vypít co nejvíce tekutin, aby mohlo být celé tlusté střevo kvalitně prohlédnuto.

Přeji příznivý výsledek vyšetření. S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková