Kolonoskopické vyšetření

Koloskopie + mukosektomie

Vložil(a): Josef Javorský, 23. říjen 2015, 15:11

Dobrý den,

měl bych prosbu o vysvětlení zprávy z vyšetření.

P.r. na dosah prstu bez resistence; e. volně dosaženo hluboké intubace céka. V 65 cm nalezena plochá polypoidní léze (0-IIa) vel. 8 mm (v c. ascendent). Polyp extrahován ad histo (3.11.), dle něj další postup. V rektu v inverzi patrné městnavé hemoroidy. Nález při totální kolonoskopii.

Zeptal bych se dále na doporučení:

- při bolestech břicha ihned kontrola lékařem (problémy mám už 4. den) - za jak dlouho se zmírní

- fyzický klid a šetření po dobu 14 dní - co si mám pod tím představit

Děkuji Vám za odpověď, 

s přáním příjemného víkendu

Josef Javorský

RE: Koloskopie + mukosektomie

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 25.10.2015 20:23

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Dle nálezu byla ve vzestupném tračníku odstraněna plochá léze o velikosti 8 mm -  k tomu, aby se místo po odstranění léze dobře zahojilo a nevznikly komplikace, je zapotřebí vyvarovat se větší fyzické námaze a cestování letadlem. Léze byla odeslána k histologickému vyšetření - podle výsledku lékař určí interval, kdy se kolonoskopické vyšetření zopakuje. Po vyšetření můžete pociťovat tlak v břiše a mírnou bolest. Pokud by ovšem bolest byla výrazná, mohlo by se jednat o příznaky možné komplikace a měl byste být vyšetřen lékařem.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Koloskopie + mukosektomie

Vložil: Josef Javorský, 11.11.2015 15:46

Dobrý den

 a děkuji za odpověď.

Ještě bych se zeptal  na závěr z biop.: Sesilní pilovitý adenom sliznice tlustého střeva s low grade dysplazií v návaznosti na další část zprávy - laterální okraje ani spodinu nelze spolehlivě posoudit. Myslel jsem si, že kolonoskopii absolvuji po cca 3 letech, ale má se provést kontrolní kolonoskopie za 6 měsíců - proč tak brzy?

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Josef Javorský (55 let)


RE: Koloskopie + mukosektomie

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 22.11.2015 13:14

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Jsou stanoveny doporučené intervaly do další kolonoskopie v závislosti na velikosti polypu a jeho histologii. Ve Vašem případě by tomu skutečně odpovídal interval 3 let. Tyto intervaly však dále závisí také na tom, jaká byla střevní příprava, jaká jsou pacientova další rizika, jaká byla technika odstranění polypu, event. zda byl polyp odstraněn správně celý ... Nejpravděpodobněji má Váš lékař nějaký důvod, proč chce toto vyšetření zopakovat dříve a bylo by nejlepší tuto otázku adresovat přímo jemu a probrat to s ním. Děkuji za pochopení.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková