Kolonoskopické vyšetření

kvalita vyšetření

Vložil(a): petra, 7. prosinec 2015, 15:02

Dobrý den.
Můj otec 56 let byl dnes na kolonoskopickém vyšetření v rámci prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku.Ale jelikož mu kolonoskop činil při zavádění bolesti byl mu podán přípravek propofol poté vyšetření dle gastroenterologa proběhlo v naprostém pořádku a celkově trvalo 11 minut.Výsledek bylkolonoskopie byl negativní.Jenže otec si nyní myslí že když byl uspán vyšetření nemuselo proběhnout poctivě a že lékař pouze vypracoval zprávu od oka.Já mu to stále nemohu at dělám co dělám vyvrátit.Vyšetření podstoupil v akreditovaném pracovišti pro skríning rakoviny střeva v Brně.Mohl bych vás touto cestou poprosit o sdělení zda je toto opravdu možné abych to otci dokázala.
Předem velice děkuji za odpověd.S pozdravem Petra Svrčinová Brno

RE: kvalita vyšetření

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 8.12.2015 14:54

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Screeningové kolonoskopie by měly probíhat standardně a provádějí se na pracovištích, kde jsou vyškolení lékaři a je zde i určtý minimální počet vyšetření, aby měli lékaři dostatečné zkušenosti. Na většině pracovišť se v současnosti sledují parametry kvality kolonoskopie, jako například délka prohlížení střeva, procento pacientů s nalezeným polypem, z vyšetření se pořizuje fotodokumentace, atd.

Těžko Vám však poradím, jak Vašeho otce přesvědčit. Pokud má Váš otec stále pochybnosti o vyšetření, tak by ho asi nejlépe mohl uklidnit pohovor s endoskopistou, který vyšetření prováděl.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková