Kolonoskopické vyšetření

Kdy na kolonoskopii?

Vložil(a): Lukáš, 30. prosinec 2015, 08:25

<div>Dobrý den,</div>
<div>absolvoval jsem anoskopii - bez nálezů. Ošetřující lékař mi i tak, z preventivních důvodů (kvůli rakovině vaječníků u matky), navrhnul sono břicha a kolonoskopii. Sono je vnější vyšetření a tedy bez komplikací. Kolonoskopie ale ne. V 35 letech jsem bez obtíží i bez podezření a tak nevím, zdali mám kolonoskopii podstoupit. Osobně tomu zatím nejsem nakloněn. Prosím o váš názor.</div>

RE: Kdy na kolonoskopii?

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 3.1.2016 13:03

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Obávám se, že bez dalších znalostí vaší osobní i rodinné anamnézy se nemůžu vyjádřit, zda je u Vás již v tomto věku kolonoskopie vhodná nebo ne. Záleží i na dalších Vašich onemocněních a proč byla provedena anoskopie - jestli pro krev ve stolici nebo pro nějaké obtíže? Dále záleží na event. kolonoskopických nálezech u Vaších příbuzných nebo dalších nádorových onemocněních, kromě rakoviny vaječníků, které se vyskytly ve Vaší rodině. Až s bližší znalostí osobní a rodinné anamnézy lze určit, jestli je u Vás již kolonoskopie vhodná nebo ne. Doporučuji toto ještě probrat s Vaším ošetřujícím lékařem.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Kdy na kolonoskopii?

Vložil: Lukáš, 4.1.2016 8:22

Dobrý den, zde je bližší rodiná anamnéza:

Matka:generalizovaný tumor malé pánve (60), carc.ov. s každoroční recidivou (60)

Otec: rakovina kořene jazyka (48), rakovina prostaty (64)

Na vyšetření jsem byl z preventivních důvodů, bez žádných konkrétních obtíží.

RE: Kdy na kolonoskopii?

Vložil: vitek@kolonoskopie.cz, 10.1.2016 19:40

Dobrý den,pokud jste tedy neměl krvácení do stolice ani jiné obtíže tak vzhledem Vám vzhledem k tumoru ovaria u matky doporučuji absolvovat kolonoskopii nejdříve ve 40 letech. Další interval bude pak určen dle nálezu.

Petr Vítek