Kolonoskopické vyšetření

kolonoskop.vyšetření a léky na ředění krve

Vložil(a): ReK, 16. leden 2016, 14:49

Dobrý den,

přítel půjde na kolonoskopii a bere warfarin. Při objednání nás upozornili na nutnost vysazení týden před. Obvodní však chce abych mu v době vysazení warfarinu píchala Fraxiparine. Ten je ale také na ředění krve. Je nějaký problém, když se warfarin vysadí a bez injekcí se po vyšetření zase začne brát? Proč by se měl píchat Fraxiparine? On se tomu brání a obvodní mi to nijak zvlášť nevysvětlila.Jak to tedy je. Jak dlouho se vůbec Warfarin musí užívat, když už má krev testy mezi 2-3? Moc děkuji za odpověď, případně zkušenosti jiných.

RE: kolonoskop.vyšetření a léky na ředění krve

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 19.1.2016 21:13

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Nedá se však jednoznačně odpovědět. Warfarin se užívá z mnoha různých důvodů. Někdy se užívá dlouhodobě, někdy pouze přechodně několik měsíců. U některých nemocí se dá vysadit, jindy musí být pacient překrytý Fraxiparinem. Fraxiparin se používá proto, že několik hodin po užití poslední dávky (většinou věčer před výkonem) již lze provádět terapeutické výkony, narozdíl od warfarinu, kde naředění krve trvá i několik dní po vysazení.

Dále záleží na tom, z jakého důvodu jde pacient ke kolonoskopii. Diagnostickou kolonoskopii obvykle provádíme i na warfarinu, kdy ale musíme znát aktuální hodnotu INR. Pokud by se nalezly polypy k odstranění, tak by se to provedlo při dalším vyšetření po vysazení warfarinu a převedení na Fraxiparin, nebo až se pacientovi warfarin vysadí úplně, pokud to jeho nemoc dovoluje. Když je hned s vyšetřením v plánu nějaká terapie, tak se pacient rovnou převádí na Fraxiparin. Ale záleží i na zvyklostech pracoviště.

K podrobnější odpovědi je třeba vědět, z jakého důvodu Váš přítel warfarin užívá, jeho osobní a rodinnou anamnézu a jaký je důvod kolonoskopie. Nejlepší bude to probrat s obvodní lékařkou, která Vám to jistě ráda vysvětlí, když se jí na to konkrétně zeptáte. 

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková