Kolonoskopické vyšetření

rizika vyšetření

Vložil(a): Martin Poloha, 26. květen 2009, 20:45

Dobrý den,

Je mi 44 let. Od mládí jsem trpěl na fisury konečníku, v 30 letech jsem měl operaci pro píštěl. Od těch dob jsem měl až na občasnou citlivost až bolestivost zhojených míst klid, naučil jsem se pečovat o měkčí konzistenci stolice, racionálně stravovat - to již dříve - apod. Ale již tehdy mi byly diagnostikovány vnitřní hemeroidy, sezonně po námaze se občas objeví vnější a zase ustoupí. Vnitřní hemeroidy se mi asi během let spíše zhoršují - umím se na ně zřejmě i podívat (ač je to akrobatický kousek) nebo je nahmatat - naučil jsem se s tím žít a zatím mi to nějaké velké problémy nedělá. Poslední roky se zřídka (jednou za několik měsíců) objeví na stolici krev, občas také – bez souvislosti s oním krvácením - trocha zcela čirého hlenu. Někdy trpím plynatostí. Všechny tyhle příznaky jsou zřídkavé, často uplynou celé měsíce bez toho či onoho projevu, ale protože to tak trochu s přibývajícími léty straší, po dohodě s mým praktickým lékařem jsem se rozhodl pro kolonospii. Spíše i pro jistotu, že to souvisí jen s hemoroidy. A tak vůbec nezastírám, že mám z vyšetření strach. Tedy ne tak z jeho výsledku (i když jistou obavu mám i zde) ale z jeho průběhu a vůbec nejvíce z jeho možných rizik. Na jednom webu jsem dokonce narazil na informaci, že byť vzácně, může při kolonoskopii dojít k protržení střevní stěny a od té chvíle skoro pochybuji jestli to vůbec podstoupit. Chtěl bych se proto zeptat na možná rizika a problémy vyšetření a na to jestli k takové havárii skutečně může dojít. Můžete mi blíže popsat i jiná rizika (např. existuje možnost zavlečení nebo rozšíření nějaké infekce, zánětu, poškození střevní sliznice nebo jiné). Dále by mě zajímalo jaká je zkušenost s odstraňováním polypů a jiných případně potenciálně předrakovinných útvarů. Napadá mě zda tímto zásahem nemůže naopak dojít ke spuštění nějakého nedobrého procesu ať už zánětlivé povahy nebo i zhoubnému bujení (vnucuje se mi srovnání s mechanickým drážděním pigmentového znaménka na pokožce), nevytváří se tímto zásahem třeba jiný problém?

Děkuji

Martin Poloha

RE: rizika vyšetření

Vložil: Petr Vítek, 26.5.2009 20:56

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Kolonoskopické vyšetření jako každý invazivní výkon má svá rizika. Lékař je proto vždy indikuje v situaci, kdy přínos pro pacienta tato rizika převyšuje. V případě kolonoskopie je riziko protržení střeva asi 0,1 procenta, tedy 1x na 1000 zákroků. Pokud lékař odstraňuje velký polyp takzvanou mukózní resekcí, může dojít až v 10% ke komplikacím (krvácení, ohraničený zánět střeva, proděravění střeva). Většina komplikací se dá zvládnout endoskopicky bez nutností operace, popřípadě jinak konzervativně, v menším počtu případů je nutný operační zákrok. Pokud by ovšem takový polyp byl přímo řešen operačně (chirurgickým zákrokem v celkovém znecitlivění), procento komplikací je mnohem vyšší. Odstraňování polypů samo o sobě nespouští proces nádorového bujení ale naopak tento proces ukončuje.

Je tedy jednoznačné, že kolonoskopie je bezpečnou vyšetřovací a léčebnou metodou s malým rizikem komplikací a její přínos pro pacienta tato rizika převyšuje. Dle Vašich informací je u Vás vyšetření plně indikováno.

Přeji Vám nekomplikované vyšetření s příznivým výsledkem.

Zdravím Petr Vítek


RE: rizika vyšetření

Vložil: Hazentla, 10.9.2014 17:24

Dobrý den, 

mohu se pro upřesnění zeptat- pokud přece jen dojde k protržení střeva během vyšetření, lékař si toho patrně všimne a udělá hned opatření, je to tak?

Tedy i když k protržení dojde, tak je šance na smrtelný průběh (zánět pobřišnice, například) velmi nízký? Resp. moc nehrozí (u trochu zkušeného lékaře), že by poslal domů pacienta s perforovaným střevem?

RE: rizika vyšetření

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 17.9.2014 21:11

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Perforaci většinou pozná lékař v průběhu vyšetření a pokud to lze,  tak ji ihned uzavře. Pokud to nelze endoskopicky, tak je nutná operace. Jestliže má pacient po výkonu obtíže, které by mohly nasvědčovat perforaci střeva, lékař ji diagnostikuje pomocí rentgenu nebo CT břicha. Riziko smrtelného průběhu je, jak píšete,  velmi nízké - větší riziko je u starších, jinak nemocných pacientů.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: rizika vyšetření

Vložil: Dana Pospíchalová, 6.5.2015 9:20

Dobrý den,

byla jsem před týdnem na kolonoskopickém vyšetření (předcházel tomu bakteriální zánět střev)proto toto vyšetření.Vše proběhlo v pořádku,nález negativní,jen středně velké vnitřní hemeroidy.Od pondělí opět bolesti břicha a průjem,pocit na zvracení,nemohlo dojít k perforaci střev?Také jsem v menoapauze,tak nevím čemu tyto příznaky přisuzovat.

Děkuji

RE: rizika vyšetření

Vložil: pravdova jarmila, 21.8.2018 12:55

pred tydnem jsem byla na kolonoskopii mam porad krece a stavy na zvraceni ma to tak byt dekuji

dnem