Kolonoskopické vyšetření

žaludek - zelené žal. jezírko

Vložil(a): Zdeněk, 25. březen 2016, 06:25

Dobrý den,

už měsíc mě trápí problém s trávením, kdy nedokážu strávit pořádně potravu tj. nadýmání, časté chození na záchod, zbytky nestráveného jídla ve stolici, která je převážně kašovitá a má žlutou barvu. Když jsem byl před čtyřmi nedělemi navštívit praktického lékaře, tak mi bylo řečeno že to je rozhozeným žaludkem a předepsal mi šetřící dietu a léky (inhibitory protonové pumpy - quamatel 20mg). Po dvou týdnech jsem neměl žádné zlepšení. Pak jsem byl znova u praktického lékaře a ten mi předepsal zase jiný silnější inhibitory protonové pumpy - omeprazol Teva 20mg.

Jelikož se mi to opět nezlepšovalo a už jsem začínal být trochu zoufalý, tak jsem včera navštívil gastroenterologa, který mě vyšetřil žaludek zjistil tento nález:

Po lokálním znecitlivění pronikáme jícnem a netěsnící kardií do žaludku, kde mohutné žal. jezírko zelené barvy. Peristaltika živá, řasy se plně nerozvijí, sliznice dif.prosáklá, rudá, špatně přehledná po velké množství hustých šťav. Tvar žaludku podkovovitý. Po delší době pronikáme do bulbu, kde sliznice dráždivá, hyperemická. V antru, kam zasahuje žalud. jezírko, odebrán vzorek na HP. Při vysouvání přístroje zastavuji insuff, kardii kolem 40 cm s rekluxe, Sliznice distal. jicnu dráždivá, neprav. přechodu s bělavým povlakem - odebrána biopsie.


Výsledky testů ještě neznám, ty budou k dispozici až za dva týdny.

Gastroenterolog mi na základě tohoto nálezu předepsal taktéž dietu, jíst malé porce a ještě silnější inhibitory protonové pumpy - Emanera 20 mg.

Tak mám na Vás dotaz jestli to zelené jezírko nemohla být žluč co se dostala do žaludku, která mi to tam dráždí? Tím pádem mi ty léky nepomáhají a naopak mi škodí? Od té doby mě začal bolet i žaludek (tupá bolest), nicméně nevím jestli to je způsobeno tím vyšetřením, které jsem nedávno podstoupil a nebo těmi léky. Moc by mi pomohl Váš názor ohledně tohoto nálezu a ocenil bych jakoukoliv radu jak mám dál pokračovat.

RE: žaludek - zelené žal. jezírko

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 3.4.2016 12:50

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Mohlo by se jednat o reflux žluče zpět do žaludku, ale těžko takto soudit pouze z popisu někoho jiného. Dalo by se zkusit nasadit i léky na podporu správné pohyblivosti zažívacího traktu - prokinetika. A pak dále pokračovat podle toho, jaký bude efekt.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková