Kolonoskopické vyšetření

Strach!!!

Vložil(a): Dana, 5. prosinec 2016, 20:12

Dobrý den, dnes jsem měla vyšetření, kolonoskopii. Poctivě jsem držela dietu před vyšetřením. Včera jsem vypila 3 litry fortrans a dnes ráno 1 litr. Lékař mi však prohlédl pouze část střeva, protože se dál přes stolici nedostal. Dostatečně jsem se nevyprázdnila. Již od dětství trpím na zácpy. Někdy nejdu na toaletu i více jak týden.(běžně dostupná projímadla mi již nepomáhají) Piji více jak tři litry tekutin denně, pravidelně cvičím, jím zeleninu a život bez mléka a mléčných výrobků si nedovedu představit. Po dnešním vyšetření mi doktor řekl, že mám líné střevo a předepsal mi opět fortrans a mám ho užívat každý den (1/4 pytlíku). Na můj dotaz, jak dlouho to mám takto užívat mi řekl, že už pořád, že při chronické zácpě to už jinak nejde. Je mi 30 let a prostě nechci doživotně brát projímadlo. Mám strach je dlouhodobě brát. Myslím si,že to není dobře. Prosím, mám ještě nějakou možnost. Děkuji

RE: Strach!!!

Vložil: Petr Vítek, 30.12.2016 8:52

Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Chronická zácpa může být velmi obtěžujícím onemocněním. V těchto případech se obvykle nejprve vylučuje organické nebo jiné onemocnění, které se zácpou pouze projevuje (snížená funkce štítné žlázy, nedostatek draslíku, zůženina střeva apod). V případě, že není prokázána žádná jasná příčina, tak jsou nezbytná režimová opatření - dieta s množství nestravitelných zbytků a dostatek tekutin a pohyb. V další fázi lze použít i projímadla, jako bezpečné je hodnocena například lactulosa. V některých případech lze použít i malé dávky Fortransu tak jak to uvádíte Vy. 

Takže na Váš dotaz - nejprve je nutné vyloučit organické onemocnění, toto zahrnuje i koloskopii (vyšetření celého střeva). Ve Vašem případě bude nutné provést celou koloskopii s intenzivnější přípravou (delší čas, větší množství Fortransu etc.) . Následně je možno aplikovat režimová opatření.

Přeji příznivý výsledek vyšetření.

Petr Vítek