Kolonoskopické vyšetření

fissury, ragády a kolonoskopie

Vložil(a): Šárka, 26. únor 2017, 10:49

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda pět let "jistoty" (takové, jakou medicina dokáže dát) po negativní kolonoskopii platí i pro nádory konečníku a anu, tj. že vznikají stejně pomalu, jako ve střevě. Je mi 30 let a v cca pětiletých intervalech absolvuji kolonoskopii z důvodů chronických potíží (fissura, ragády, sem tam hemoroid). Potíže jsou mírné, pouze občasně se zhorší a dají se zvládat konzervativní a domácí léčbou (sprchování po velké, dieta změkčující stolici, dubová kůra), na kolonoskopii chodím proto, aby se nestalo, že krvácení atd. budu přičítat výše uvedenému a přitom... 

Nedávno jsem ale četla, že fissury jsou také rizikovým faktorem pro nádory anu, což mě trochu zneklidnělo, proto se ptám, zda kolonoskopie "pokrývá" i tyto nádory a zda pětiletý interval je z hlediska onkologické prevence dostatečný. 

Děkuji za odpověď


RE: fissury, ragády a kolonoskopie

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 12.4.2017 8:46

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Rizikovými faktory pro nádory anu jsou zejména infekce virem HPV, imunosuprese a kouření cigaret. V minulosti se udávalo, že jsou rizikovými faktory i fisury, píštěle a hemoroidy, ale pozdější studie to nepotvrdily a v současnosti se za rizikové faktory nepovažují.

Koloskopie v 5-letém intervalu by měla být dostatečná a pokud jste v mezidobí sledována na proktologii, tak by tam každou patologii měli odhalit včas. Nádory anu se projevují krvácením a bolestmi, takže většinou nezůstávají dlouho klinicky němé.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková