Kolonoskopické vyšetření

Kontrolní vyšetření?

Vložil(a): Šárka, 24. duben 2017, 13:17

Dobrý den,

nedávno jsem podstoupila totální koloskopii, mimo dvou polypů nebylo nic zjištěno. Oba polypy menší než 9mm byly odstraněny, příprava byla výborná. Výsledky histologie uvádějí: "benigní tubulární adenom s lowgrade dysplazií bez známek invazivního růstu". Co to prosím přesně znamená? Mně bylo pouze řečeno, že je to v pořádku, ale že přesto musím na kontrolní vyšetření za cca 3 roky. Opravdu je další vyšetření nutné a znamená to, že bych na kontroly měla chodit každé 3 roky už stále? Je mi 37 let.  Mám problém hlavně s tím, že dle pana doktora bylo vyšetření obtížné vzhledem ke srůstům po gynekologických operacích a tak další vyšetření doporučuje v celkové nárkóze, ze které mám větší strach než z celé koloskopie a nerada bych ji podstupovala každé 3 roky zbytečně. Předem moc děkuji za objasnění. Hezký den.

RE: Kontrolní vyšetření?

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 27.4.2017 20:29

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Při nálezu 2 low grade adenomů do 1 cm se většinou doporučuje kontrolní vyšetření za 5-10 let, ale tento interval se dále přizpůsobuje i kvalitě střevní přípravy a dalším rizikovým faktorům pacienta.

Interval další koloskopie pak bude záležet na příštím nálezu. Neznamená to automaticky každou další koloskopii za 3 roky.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková