Kolonoskopické vyšetření

změna trávení

Vložil(a): Pavla, 18. říjen 2017, 12:48

Dobrý den,

prosím o radu, stravuji se zdravě, váha v normě, přesto poslední dobou krátce po porodu řeším změnu trávení, která začala již v druhé polovině v těhotenství. Časté nadýmání a měkčí stolice, celkem formovaná, ale někdy rychlý průběh, že mám strach, zda stihnu, ale ne vysloveně průjem, což před těhotenstvím a porodem bylo jen občas, obvykle když větší nedostatek spánku, který nyní, pravda, také není pravidelný a dostatečný s ohledem na péči o kojence. Bolest ani krev však nepozoruji, jen někdy tlak a pocit nedostatečného vyprázdnění. Mám se znepokojovat a objednat do gastroenter. poradny nebo mohu ještě zkusit déle počkat a zkoušet ovlivňovat stravou? Jedla jsem vždy hodně jogurtů a vlákniny, celozrn. výrobků, v těhot. ale omezila nadýmavou zeleninu a luštěniny, je možné, že si organismus musí znovu na změnu stravy přivyknout? Mám také pocit, že mi vadí živočišné tuky, omezila jsem je, jím raději kysané mléčné výrobky a rostlinné tuky. V rodině prababička ca slinivky v 48 l., maminka (ve stejné linii) v 50 l. (ač zdravá strava, pohyb, štíhlá) ca tlust. střeva. Měla negativní okult. krvácení, nebyla proto indikována kolonoskopie. Trpěla neurčitými bolestmi, nadýmáním a občas také průjmem. Dle dr. by ani kolonoskopie včas neodhalila, jednalo se prý o pravostranný karcinom, který prorůstal z vnějšku. Zajímalo by mne, jak se máme zachovat my potomci, abychom případnou nemoc zachytili včas, pokud ani kolonoskopie není stoprocentní?

Omlouvám se za dlouhý dotaz a předem děkuji za odpověď, Váš čas a pomoc, kterou lidem v obavách díky Vaší poradně poskytujete.

RE: změna trávení

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 24.10.2017 21:49

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Změna trávení s největší pravděpodobností souvisí se změnou stravování, životního stylu a hormonálních změn po porodu.

Pokud byste neměla žádné problémy, tak jako příbuzná I. stupně nemocné s kolorektálním karcinomem v 50 letech, byste měla absolvoval koloskopii ve 40 letech a dále v intervalech dle nálezu.

Pokud ale teď nějaké zažívací obtíže jsou a k tomu máte obavy, tak doporučuji základní vyšetření lékařem všetně krevních odběrů, sonografie břicha a zvážila bych i provedení koloskopie již nyní, i pokud je Vám méně než 40 let.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková