Kolonoskopické vyšetření

pročištění před vyšetřením

Vložil(a): Miroslav , 26. listopad 2017, 21:55

Dobrý den,bezproblémové kolonoskopické vyšetření mám za sebou,předpokládám,že zásadní záležitostí je před vyšetřením propláchnout střeva 3-4 l roztoku.Mám mentálně postiženou dceru,která je posílána na kolon.vyšetření,poněvadž se jí ve stolici jednorázově objevila krev a pohmatem byly zjištěny vnitřní hemeroidy.Jsem si jistý,že pití odmítne.Je potom jiná možnost pročištění střeva než výplach?Teoretická možnost,že by vypila třebas 1 litr,zřejmě nemá žádný smysl,poněvadž pročištění by bylo nedostačující.Test na okultní krvácení prováděn nebyl.Dceři je 56 let,.trvale umístěna v ÚSP,mimo jiné epilepsie.Děkuji za odpověď.Miroslav

RE: pročištění před vyšetřením

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 3.12.2017 13:13

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Provádění testu na okultní (skryté) krvácení nemá smysl, pokud bylo krvácení zjevné. Příčinou budou nejpravděpodobněji hemoroidy, ale vzhledem k věku je doporučeno vyšetřit celé tlusté střevo a vyloučit jiné příčiny.

Možností je vypít menší obsah vyprazdňovacího roztoku (například přípravky Picoprep, Eziclen) a k němu dopít 3-4 l další čiré tekutiny (vody, štávy, minerálky), pokud jiné tekutiny dobře toleruje. Další možností je i krátkodobé zavedené sondy a podání přípravného roztoku přes sondu.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková