Kolonoskopické vyšetření

polyp

Vložil(a): lojza, 29. leden 2010, 16:16

Dobrý den vážení.Před třemi lety mi byl při kolonoskopii odstraněn hyperplastický polyp z tlustého střeva.Po vyšetření mi gastroenteroložka sdělila že mám být bez obav a že nepatřím do rizikové skupiny obyvatel a tudíž stačí další kolonoskopie za pět let.Nyní mi je 48 a kolonoskopie mi byla provedena jelikož v rodině na rakovinu tlustého střeva umřela babička.Mohli by jste mi sdělit zda je termín další kolonoskopie dostatečný a zda opravdu nepatřím do rizikové skupina obyvatel?Děkuji za odpověd.S pozdravem Lojza.

RE: polyp

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 30.1.2010 16:39

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Rizikovou skupinou pro vznik kolorektálního karcinomu jsou příbuzní I. stupně, tedy sourozenci a děti, event. rodiče. Pokud měla kolorektální karcinom Vaše babička, a ne Vaše rodiče nebo sourozenci, neměl byste mít zvýšené riziko ve srovnání s běžnou populací. Jestliže byl u Vás nalezen a odstraněn pouze hyperplastický polyp, který není pro eventuální vznik karciomu rizikový narozdíl od tzv. adenomového polypu, je pro Vás 5 letý interval do dalšího kolonoskopického vyšetření naprosto postačující  (5 letý interval je ostatně při nálezu pouze drobného hyperplastického polypu postačující i pro rizikovější příbuzné I. stupně).

S pozdravem,

Ivana Kajzrlíková

RE: polyp

Vložil: Standa, 3.10.2010 20:49

Dobrý den,

prosím o radu.Byl jsem letos v květnu na kolonoskopii tlustého střeva,při níž mě byl odstraněn hyperplastický polyp a ancipientní adenom.S tímto protokolem mě vrátili k praktickému lékaři,ten mě odkázal zpět s tím,že si mě tam musí hlídat a vést v evidenci a prevenci již oni.Karcinom tlustého střeva měla moje matka,část jí vzali,dnes je jí 91 roků.Je mi 57 roků,takže spadám do rizikové skupiny a nevím,kam se mám obrátit,kdy mám žádat o další vyšetření?  

Děkuji,s pozdravem Standa         

RE: polyp

Vložil: petra polanska, 12.1.2011 21:03

Dobrý den,mojí mamce je 51 let a našli jí polyp v děloze, tak bych se chtěla zeptat co to znamená a co ji u lékaře čeká.