Nádor tlustého střeva

vzhled stolice

Vložil(a): mirek, 26. srpen 2010, 19:11

Dobrý den.

Letos v unoru jsem byl na kolonoskopii kvuli změně vzhledu stolice.I když se stravuji co možná zdravě změnila se mi stolice v uzký proužek a jelikož se dostavily i bolesti břicha po stolici požádakl jsem o kolonoskopii.Výsledek je negativní.a gastroenterolog mi sdělil že mám udajně přílíš silný svěrač takže je ta stolice taková jaká je.Jenže mám trošku pochybnost jelikož můj otec právě na rakovinu střeva skonal.A také mu tvrdili že kolonoskopické vyšetření je negativní.Budu rád pokud mi na základě vaší praxe sdělíte váš názor.Děkuji za odpověd Mirek kuboš.

RE: vzhled stolice

Vložil: Petr Vítek, 30.8.2010 6:25

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Takzvaná "stužkovitá" stolice může být příznakem funkční poruchy střeva známé jako "dráždivé střevo", k funkčním poruchám viz odpověď na předchozí příspěvek. V případě, že Vás otec měl rakovinu tlustého střeva a kolonoskopie byla bez nálezu polypů letos, měl byste mít kontrolní vyšetření za 5 let pokud nebudeme mít varovné symptomy (krev ve stolici, hubnutí, chudokrevnost a podobně).  Důležité v tomto případě je to, zdali byla příprava střeva dostatečná,což Vám odpoví Váš vyšetřeující lékař. V případě ne zcela optimální přípravy se někdy doporučují časnější kontroly - za dva až tři roky. Každopádně Vaše symptomy nepatří mezi "varovné" a myslím, že můžete být v klidu. Doporučuji zvýšit podíl nestravitelné vlákniny v potravě a dostatek pohybu a tekutin.

S pozdravem Petr Vítek

RE: vzhled stolice

Vložil: josef iszwora, 28.2.2012 14:48

Dobrý den chtěl by sem se zeptat mám tlustou ale zato plochou stolici a takovou světle hnědou a pokud si stlačím břicho okolo žaludku tak mám křeče ale jinak mě nic nebolí na váze nestrácím unaven nejsem ale zajímalo by mě co to může být děkuji.

a jěště sem se chtěl zeptat jak dloho se dá žít s rakovinou střeva pokud pokud se to neléčí děkuji

RE: vzhled stolice

Vložil: Petr Vítek, 7.3.2012 10:13

 Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Uvedené změny charakteru stolice ani Vaše symptomy dle mého názoru nejsou důvodem ke znepokojení Nejedná se takzvané varovné symptomy.

Pokud ale již máte 55 let, tak Vám doporučuji screeningovou kolonoskopii, pokud měl někdo v rodině nádor střeva nebo polyp, tak by měla proběhnout již ve 40 letech.

S pozdravem Petr Vítek

RE: vzhled stolice

Vložil: František Novák, 7.3.2012 17:42

Dobrý den je mi 24 let a zajímalo by mě jak se dá poznat hlenovitá stolice( a jestli se to dá poznat nějak na toaletním papíře)

Děkuji  spozdravem František

RE: vzhled stolice

Vložil: František Novák, 8.3.2012 7:32

A ještě bysem chtěl dodat asi to bude trochu blbé ale pravidelně si kontroluju toaletní papír. A kdykoli mám pevnou stolici tak ten papír je mokrý jako kdyby tam byl hlen.

Děkuji za odpověd

RE: vzhled stolice

Vložil: Petr Vítek, 11.3.2012 17:10

Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Určité množství hlenu je produkováno sliznicí tlustého střeva a rekta fyziologicky (normálně). Ve Vašem případě se rozhodně nejedná o varovný symptom. Pokud by se objevily průjmy, krev ve stolici a podobně, tak by stav vyžadoval kolonoskopii.

S pozdravem Petr Vítek

RE: vzhled stolice

Vložil: Jakub , 13.3.2012 16:34

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, jak se obecně v gastroentrologii přistupuje ke tvaru stolice. V poslední době si všímám, že moje stolice mění tvar. V době tučnější potravy je někdy vyloženě stužkovitá, v případě dostatku vlákniny (např. Psyllium) je sice velká, ale výrazně zploštělá. Žádné jiné komplikace nemám. 

Je mi 25 let, kvůli vnitřním hemeroidům jsem již jednou absolvoval kolonoskopii (před 4 lety) a sigmoidoskopii (před necelým rokem). Pokaždé bylo vše v pořádku. V blízké rodině rakovinu střev nikdo neměl. Je netypický tvar stolice sám o sobě důvodem k obavám nebo ho lze vysvětlit neškodnými procesy v trávícím traktu? Poslední dobou vnímám také jakési větší pnutí v konečníku, může to tedy s tím nějakým způsobem souviset nebo s hemeroidy?Co byste v mém případě doporučoval? Nechci se přespříliš vystavovat invazivním vyšetřením, pokud k nim není důvod.Předem velmi děkuji za Vaši odpověď

RE: vzhled stolice

Vložil: Petr Vítek, 13.3.2012 21:29

Dobrý den,

vzhled stolice může být velmi variabilní, závisí na druhu stravy, nutričních doplňcích, složení střevní flóry a množství požitých tekutin. Ve Vašem případě se nejedná o průjem ani zácpu a nemáte rovněž žádné varovné symptomy. Dle mého názoru tedy u Vás není důvod ke znepokojení a invazivním vyšetřením. Pro pravidlenost a bezproblémové vyprázdňování stolice je důležitý především dostatečný příjem tekutin, vlákniny a dostatečná fyzická aktivita. Hemorhoidy se při vzniku komplikací mohou projevovat stopami jasně červené krve na toaletním papíře nebo v případě zánětu pak výraznou bolestivostí.

S pozdravem Petr Vítek


RE: vzhled stolice

Vložil: josef iszwora, 15.3.2012 16:05

děkuji za odpově teď se asi zasmějete že se práve ptám na tyto veci ale je mi 14 let a muj dobry kamarad dostal rakovinu v 15 letech ted jde na operaci ale je pravda ze jeho deda mel rakovinu taky a ja se bojim jestli jí nemám taky protože 7 prosince sem dostal nějkaou střevní chřipku a 14 dní poté sme byly na SONU( pokud vím ultrazvuk) a tam mi doktorka řekla že mezi tlustým a tenkým střevem mám nějaké bakterie.

před vánocema se vše urovnalo ale stejně mám jinou stolici něž kdy jindy sem jí měl a poslední dobou pozoruju hlen ve stolice a někdy takovou řidkou stolici mám v lednu sem byl na SONU znova a doktorka řekla že je vše v pořádku tak nevím ale stále se tak bojím

děkuju za odpověd předem Pepa

RE: vzhled stolice

Vložil: Petr Vítek, 26.3.2012 21:10

 Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Nález nádoru tlustého střeva před 20 rokem věku je výjimečný a prakticky vždy je spojen s genetickými syndromy. U běžné populace s preventivními vyšetřeními začíná až po 50.roce věku.

Co se týká Vašeho vyšetření, tak informace, které uvádíte (bakterie viditelné na sonu apod) jsou nepřesné a proto na ně nelze reagovat. Na podrobnější vyšetření výsledků vyšich vyšetření se prosím zeptejte Vašeho ošetřujícího lékaře.

S pozdravem Petr Vítek

RE: vzhled stolice

Vložil: josef iszwora, 28.3.2012 15:56

Děkuji za odpověď v mé rodině nikdo rakovinu střeva neměl.

Minulé úterý jsme byli s mamkou na SONU znova a doktorka mi řekla že je vše v pořádku brali mi i krev a podle pana doktora v krvi nic nenašli tak už sem o něco klidnější a děkuju za odpověď.

RE: vzhled stolice

Vložil: Daniel, 15.4.2014 15:01

Dobrý den,

několik dní mám zácpu,pocit nevyprázněnosti,bezdůvodné bolesti zad a ostré píchání v pravém boku. Dnes má stolice byla úzká a světle hnědá. Je mi 20 let a mám strach zda to není náhodou rakovina tlustého střeva. Kolonoskopii jsem absolvoval před pěti lety,negativní. Před třemi dny jsem dobral prokanazol tak nevím zda to nesouvisí s těmito léky.Předem děkuji za odpověd',

RE: vzhled stolice

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 23.4.2014 13:29

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz.

Pokud jste absolvoval kolonoskopii před 5 lety s negativním výsledkem a nemáte vyšší riziko kolorektálního karcinomu, například jestli nemáte nespecifický střevní zánět nebo výskyt nádoru u blízkých příbuzných, pak je velmi málo pravděpodobné, že by se jednalo o kolorektální karcinom.

Dle Vašich obtíží doporučuji obrátit se na Vašeho praktického lékaře a provést nejprve základní odběry a ultrazvuk břicha.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: vzhled stolice

Vložil: Jan Novák, 8.7.2014 14:19

Dobrý den,

je mi 17 let a posledních pár dní mám problémy s tvarem stolice. Střídá se mi tenká průjmovitá s poměrně hustou, která občas nejde ani vytlačit. 

Dost se bojím rakoviny, děda na ni zemřel. Žádné jiné příznaky však nemám, prosím poraďte.

Děkuji

RE: vzhled stolice

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 10.7.2014 21:26

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Na tvar stolice má vliv spousta faktorů jako změna stravy, léky, prodělaný zánět, změna střevní mikroflóry po užívání antibiotik nebo po cestování, fyzická aktivita i psychické rozpoložení.

Vyšší riziko kolorektálního karcinomu je prokázáno pouze u příbuzných prvního stupně, to znamená pokud by měli onemocnění vaši sourozenci či rodiče.

Pokud máte obavy, doporučuji navštívit svého obvodního lékaře, který zná Váš životní styl, léky, které užíváte atd., a bude schopen posoudit, zda je u Vás nutné doplnit nějaká další vyšetření či nikoliv.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková


RE: vzhled stolice

Vložil: Lukáš, 14.7.2014 11:26

Dobrý deň,

posledné dni sledujem, že sa zmenil tvar mojej stolice, je široká, avšak mám pocit akoby bola "zložená" z viacerých menších častí. Je možné, že je to zapríčinené zvýšeným príjmom vlákniny (Psyllium) alebo to môže byť aj náznak nejakého ochorenia? Pre istotu sa chcem len uistiť, že sa nie je čím znepokojovať. 

Mám 18 rokov.

Ďakujem za odpoveď.

RE: vzhled stolice

Vložil: Lukáš, 16.7.2014 0:16

Akoby bola frakturovaná (zlepená dokopy z menších častí), pričom niektoré časti sú tenké.

RE: vzhled stolice

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 21.7.2014 6:41

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Užívání většího množství vlákniny má vliv na vzhled a množství stolice. Na vzhled stolice mají vliv i další okolnosti, jak píši v předchozí odpovědi.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: tenka stolice

Vložil: david, 11.8.2014 1:08

dobry den, jemi 25let a spozoroval jsem tenkou stolici a take jsem si nahmatal bulku v konecniku asi 2cm ve vitr mam strach z rakoviny . dekuji za odpoved david

RE: tenka stolice

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 18.8.2014 20:57

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Doporučím Vám navštívit Vašeho praktického lékaře. Ten provede vyšetření konečníku a pokud bude třeba, tak Vás odešle na další specializovaná vyšetření. V konečníku je hmatná i prostata, takže se hned nemusí jednat o nějaké onemocnění. Ale je třeba, aby Vás vyšetřil lékař.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: tenka stolice

Vložil: vasek ondo, 15.2.2016 20:43

dobry den mam dotaz byl jsem na kolonoskopii a vytrhli mi 3 polipy cekalo se na histologii vysledky byli v poradku ale ja citimporad potize jako predtim mam zuzenou stolici 

dekuji 

RE: tenka stolice

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 21.2.2016 16:57

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Naprostá většina polypů ve střevě, obzvláště menší velikosti, se neprojevuje střevními obtížemi. Kolonoskopie s odstraněním polypů u Vás minimalizovala riziko kolorektálního karcinomu, ale zřejmě neobjasnila příčinu Vašich obtíží. Nejspíš bude třeba provést jiná vyšetření jako kultivace stolice, krevní odběry i s vyloučením případné celiakie, sonografii břicha, pokud již nebyly provedeny. Také se může jednat i o obtíže funkčního charakteru.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: vzhled stolice

Vložil: Tomáš, 6.10.2017 18:20

Jestli pijes hodne kavy tak to muzes mit s toho. mel sem stejny problem