Nádor tlustého střeva

stenozující tumor

Vložil(a): Lukáš Vojta, 9. listopad 2011, 23:00

Dobrý den,

měl bych na Vás velikou prosbu ohledně mého otce, kterému byla stanovena diagnóza na základě interního vyšetření.

Bohužel nedokážu posoudit závažnost nálezu a ani přesně nerozumím daným závěrům a byl bych velice rád za možnost transformace zprávy do laické podoby.

Otec 59let, podstoupil na konci září 2011 operaci tříselné kýly (laparoskopicky) - ve zpráve se píše "popisován serózní výpotek v dutině břišní".

7.11. byl na doporučení obvodní lékařky  pro elevaci C19,9 - 269,1 lU/ml poslán na interní vyšetření.

Zde je výtaz z předběžné propouštěcí zprávy (popis z labor.testů bych asi nepřepsal):dnes byl propuštěn a měl by nastoupit na operaci příští pondělí.

Gastroskopické vyšetření - závěr: deformace bulbu duodena

Koloskopické vyšetření - závěr: stenozující tumor na přechodu sigmoidea a colon descendens, biopsie. Polyp rektosigmoidea, biopsie. Divertikulosis sigmoidei

Sono břicha -závěr: susp.tumorozní ložisko okraje pravého laloku, ascites.

Budu velice rád za Váš názor k výsledkům vyšetření, ať bude jakýkoli.

Děkuji Vám


RE: stenozující tumor

Vložil: Petr Vítek, 12.11.2011 15:26

 Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Z Vámi uvedených informací vyplývá, že se v daném případě jedná o nádor tlustého střeva v oblasti esovité kličky (levá polovina tlustého střeva těsně nad konečníkem), který zužuje střevo. Dále je podezření na to, že se nádor rozšířil do jater. Bohužel neuvádíte histologické vyšetření odebraného vzorku z nádoru (které by mělo jednoznačně potvdit že se jedná o zhoubný nádor a ne například o zánětlivý tumor střeva). Jak sám uvádíte, vzhledem k zúžení střeva bude provedena operace, která rovněž přispěje k definitivnímu určení stadia nádoru (takzvaný staging).

Z uvedených nálezů každopádně vyplývá, že se jedná o velmi závažný nález a závažný stav, který již je urychleně řešen..

S pozdravem Petr Vítek