Nádor tlustého střeva

Kolonoskopie

Vložil(a): Pavel Janeček, 6. listopad 2012, 07:12

Dobrý den, je mi 31 a před pěti lety jsem začal mít zdravotní problémy s pravidelným průjmem. Dvakrát až třikrát do týdne jsem bez zdánlivých příčin musel běhat na záchod. Po nějaké době, když potíže neustávaly, jsem se odhodlal k lékaři, který mne poslal na kolonoskopii. Pan lékař mne vyšetřil a neshledal v mých střevech žádný nález. Řekl mi tedy, že si mám hlídat dietu a že moje střeva fungují příliš rychle. Že jinde problém být nemůže. Začal jsem také podle jeho doporučení brát Duspatalin, který se ovšem během několika týdnů stal nedostupným a pak Spasmomen. Zdálo se, že potíže ustupují. Průjem jsem měl pouze občas a to jsem připisoval jídelníčku. Léky jsem tedy přestal brát a potíže se vrátily. Sledoval jsem tedy svůj jídelníček, jestli nemám problémy s trávením konkrétních potravin. Podařilo se mi vysledovat závislost pouze na pálivé jídlo, které mnou často prošlo během 8-12 hodin (dříve jsem problémy s ostrými pokrmy problémy neměl, naopak jsem je vyhledával). Zatím se mi ovšem nepodařilo vysledovat jiné potraviny, které by měly na moji potíž vliv. Dnes mám stolici často řidší (ne přímo průjmovou, spíše hustší, kašovitou), ale často po jejím vyloučení následuje ještě trocha řídké, průjmové tekutiny. Musím tedy navštěvovat toaletu třeba nadvakrát – obvykle kolem 13-14 hodiny. Často k tomu dochází po jídle. Opravdový nutkavý průjem mívám oproti původnímu stavu už pouze výjimečně (jednou, maximálně dvakrát za dva týdny). Tyto jsou pak doprovázeny křečemi v oblasti střev. Žádnou krev ani hlen ve stolici jsem neodhalil. Pan doktor mi při kolonoskopické prohlídce nalezl v konečníku vnitřní hemoroidy. Občas bývám pod stresem v důsledku zaměstnání a časové vytíženosti. Chtěl bych se zeptat, co byste mi mohli poradit jako další krok v analýze mého problému, případně o co by se mohlo jednat? Děkuji.

RE: Kolonoskopie

Vložil: Petr Vítek, 8.11.2012 1:08

 Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Vaše obtíže jsou poměrně typické pro dráždivý tračník, což je funkční střevní porucha. Pokud nemáte krev ve stolici, horečky či váhový úbytek a v rodině nikdo neměl kolorektální karcinom, tak bych kontrolní endoskopické vyšetření nyní neprováděl. Standardem u těchto stavů je odběr protilátek proti tkáňové transglutamináze k vyloučení koincidující celiakie (intolerance lepku).

V léčbě dráždiivého tračníku mají farmaka pouze podpůrnou roli. Základem je dieta dle tolerance a dostatečná pohybová aktivita. Pokud máte obavy z průjmu při důležitém pracovním jednání apod, můžete použít symptomaticky například Imodium.

Přeji brzkou úlevu obtíží.

Petr Vítek