Nádor tlustého střeva

Řídká stolice

Vložil(a): Irča, 1. říjen 2018, 14:19

Dobrý den,

už delší dobu mám řídší, kašovitou stolici někdy přechází až k vodnaté. Na WC chodím většinou 1-2x denně, občas i více. Někdy se stává, že stolici mám tvrdší a přechází na kašovitou a pak je vodnatá. Na WC většinou jdu buď před snídaní nebo cca do půl hodiny po jídle, kdy cítím, že už stolici v sobě neudržím a pak jde řídká stolice až vodnatá, někdy tak bývá i po obědě. Odpoledne problém nemám. Zácpu nemám ani nehubnu. Jsem 4 roky po operaci žlučníku, kdy jsem měla podrážděnou slinivku i játra. Nejřív jsem přisuzovala stolici právě skutečnosti, že nemám žlučník a špatně trávím tuky. Teď jsem ale dostala strach, aby se nejednalo o rakovinu, protože mám malinké děti. Chtěla jsem se zeptat, jaké vyšetření bych měla podstoupit. U své doktorky jsem byla ta mě poslala jenom na krev a sono břicha, kde je vše OK. Řekla mi, že bych měla omezit tuky a nestresovat se (jsem na rodičovské dovolené, takže žádný stres nemám).

Také bych se chtěla zeptat, jak vypadá černá krev ve stolici. Dnes jsem na toaletním papíře našla černé nitky, všechny blízko sebe, takové kolečko. Při problémech se střevy se krev objevuje pokaždé nebo jenom občas. Děkuji moc za odpověď.

RE: Řídká stolice

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 5.10.2018 10:31

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Stolice 2x denně je v rámci normy, konzistence závisí na množství faktorů. Změna konzistence stolice může souviset i se změnou životního stylu, pokud jste nyní doma na mateřské dovolené, nechodíte do práce, máte jiný pohybový režim, jiné stravování. Všechno výše uvedené může být v rámci normy. Pokud však budete mít strach a stresovat se, zda nejste nemocná, tak bude namístě zvážit další vyšetření, které Vás uklidní. V případě rizikových faktorů jako je chudokrevnost, hubnutí nebo krev ve stolici je samozřejmě indikována koloskopie.

Při krvácení z horní části zažívacího traktu je stolice černá a mazlavá, při krvácení z dolního zažívacího traktu je ve stolici čerstvá červená krev.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková