Nádor tlustého střeva

Obava z nádoru konečníku

Vložil(a): Petra, 27. listopad 2018, 19:22

Dobrý den,

rádá bych Váš názor. Již před dvěmi lety jsem na toaletním papíru po stolici objevila ťupky krve. Jasně světlá. Byly to vysloveně tupky, ve stolici žádná krev viditelná nebyla. Zároveň jsem pocitovala svědění konečníku  po stolici. Jelikož trpím úzkostními stavy z obavy rakoviny, zašla jsem ke svému DR a nechala se palpačně vyšetřit. Prý v konečníku žádné nádory ani hemeroidy nemám. Občas se mi ale u otvoru, lehce zasahující i dovnitř objeví namodralá žilka (od porodu), okolí konečníku svědí, pálí, je lehce zarudlé,opět se někdy objeví ťupky krve. Stolice má vzhled normální. V současnosti mé mamince našli nádor konečníku (62let), je to první nádor v rodině, nicméně vše má na začátku a čeká ji operace (prognoza docela dobrá - 1.-2. stádium). Opět mě svědí konečník, opět jsem objevila ťupky krve. Mažu hemostopem, opruzení konečníku zmizelo, i svědění a i krev. Ale při mazání konečníku i lehce vevnitř, pociťuji cca 1-1,5cm od anu malinký tuplík (asi 2mm), takový stopkatý, měkký, volně ohebný a vyděsilo mě to, vzhledem k probíhajícím událostem v rodině. O co se může jednat? Může to být už polyp, či něco horšího nebo se takto může jevit vnitřní hemeroid? Nebolí, žádné jiné problémy nemám (kromě své paniky). Je mi 33 let. Prosím o názor, o co by se mohlo jednat a zda li to může být i obyčejná struktura konečníku (třeba zbytek po nějaké fisuře)...

Děkuji moc, s pozdravem

RE: Obava z nádoru konečníku

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 29.11.2018 13:15

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Vzhledem k opakovaným obtížím, rodinné anamnéze i Vaším obavám z vážné nemoci doporučuji podstoupit koloskopické vyšetření. To, co jste nahmatala, může být hemoroid, nějaký výrůstek v okolí anální trhliny, nebo i malý polyp. Ale jistě je namístě udělat vyšetření a dle nálezu pak stanovit časový interval, jak budete dále sledována.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Obava z nádoru konečníku

Vložil: Petra, 29.11.2018 14:06

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Po trhlince / fisuře může tedy vzniknout takovýto "výrustek"? Mám se reálně obávat již vzniklého nádoru, když vezmu v potaz, že před dvěmi lety mi DR konečník palpačně vyšetřoval a konstatoval, že tam hemeroidy ani nic jiného není?

Děkuji, P.

RE: Obava z nádoru konečníku

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 30.11.2018 12:16

Dobrý den,

není důvod se obávat, ale objednejte se prosím k vyšetření a pak budete vědět, co a jak. V případě trhliny nebo hemoroidů se bude nález léčit. V případě nálezu polypů se odstraní, tak aby se zamezilo dalšímu růstu. V každém případě Vám lékař doporučí, za kolik let by se měla koloskopie zopakovat tak, abyste byla optimálně chráněna před rizikem kolorekálního karcinomu.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková