Ostatní

heliobacter pylori

Vložil(a): milena, 16. červen 2010, 06:25

Dobrý den.Děkuji za vaší poradnu do které jsem se nyní rozhodla napsat poprvé i já jelikož mám i já podobný problém jako mnoho pacientů s refluxní chorobou jícnu bez ezofagitidy.Tři měsíce užívám lék controloc 40mg.Nyní při kontrolní gastroskopii mi byl nalezen heliobacter pylori gastroenteroložka mi předepsala antibiotika Klacid 500mg a Ospamox 1000mg a k tomu výše uvedený controloc.Jako důvod mi uvedla že heliobacter může rovněž způsobovat refluxní chorobu jícnu.doslova mi sdělila že i přes jisté riziko indikuje eradikační týdenní léčbu.Proto bych potřebovala znát zda je třeba vždy ten heliobacter pylori odstranit antibiotiky a zda může mít opravdu vliv na refluxní chorobu jícnu? Na můj dotaz ohledně toho rizika mi lékařka ani neodpověděla.Proto jestli to z mého dotazu lze vyčíst by mne zajímalo i toto. Děkuji za vaší odpověd.S pozdravem Milena Badurová Pustá Polom.

RE: heliobacter pylori

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 17.6.2010 14:35

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. V současnosti se dá říci, že mezi refluxní chorobou jícnu a infekcí helikobacter pylori není prokázaný jednoznačný vztah.

Eradikace helikobacter pylori je indikována u lidí s žaludečním nebo duodenálním vředem, MALT lymfomem žaludku, s karcinomem žaludku v rodině atd.

Eradikace však také může pomoci u části pacientů s dyspepsiemi (5-10%).

S pozdravem, Ivana Kajzrlíková

RE: heliobacter pylori

Vložil: lenka , 17.10.2011 18:10

 dobry den mam Heliobacter pylori beru omeprazol a uz jsem byla přelecena antibiotiky po kontrole a vyšetřeni mi znovu davaji antibiotika ze tam bakterie stale je je to normalni?ceho se mam vyvarovat?

RE: heliobacter pylori

Vložil: Petr Vítek, 18.10.2011 16:20

 Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. U části pacientů (10-15%) může být eradikace H.pylori neúspěšná, většinou kvůli rezistenci této bakterie na antibiotika. V těchto případech se volí různé režimy (delší terapie, jiná kombinace ATB). U části pacientů se ani poté nemusí podařit H.p. eradikovat a je u nich indikace dlouhodobé léčby inhibitory protonové pumpy (například u vředové choroby). Pro úspěch terapie je důležité přesné dodržování léčebného režimu, především užití všech dávek léků, další opatření nemají větší význam.

S pozdravem Petr Vítek