Ostatní

vyšetření.

Vložil(a): petr, 21. červenec 2010, 18:55

Dobrý den. Letos v unoru jsem podstoupil kolonoskopické vyšetření které bylo negativní a gastroskopické vyšetření a sonografické vyšetření.To vše v rámci prevence jelikož u mého otce byla minulý rok diagnostikovaná rakovina tlustého střeva a byl mu proveden umělý vývod.Proto se vás chci dotázat když jsem měl vše v pořádku za jak dlouho se u mne může vyskytnou rakovina jako u otce? A je možné dostat rakovinu tenkého střeva? Jen v tom žaludku mám minimální počet bakterie helikobakter.a s tím se udajně nic nedělá. jak to s tou bakterii vlastně je vadí v žaludku nebo ne ? Velice děkuji za odpověd. Petr nagy Prostějov.

RE: vyšetření.

Vložil: Petr Vítek, 26.7.2010 0:47

Dobrý den,

děkuji za Vaše dotazy. Pokusím se je odpovědět všechny:

1. pokud Váš otec měl kolorektální karcinom a měl jste negativní výsledek kolonoskopie, pak by se další kolonoskopické vyšetření mělo provést za 5 let, pokud nebudete mít varovné symptomy (krev ve stolici, hubnutí apod). Tímto by mělo být sníženo riziko nádoru ve Vašem případě na minimum.

2. rakovina tenkého střeva je velice vzácné onemocnění, které postihuje častěji například nemocné s neléčenou celiakií. Souvislost s nádorem tlustého střeva není prokázána. Stručně řečeno, riziko rakoviny tenkého střeva se ve Vašem případě neliší od zbytku populace a je velmi nízké.

3. Helicobacter pylori je považován za jednu z možných příčin nádoru žaludku. Pokud se ve Vaší rodině vyskytl nádor žaludku nebo vředová choroba žaludku či dvanáctníku, byla by doporučena eradikace antibiotiky. V ČR je infekcí postiženo cca 42% populace a ve většině případů je tato infekce neškodná.

Srdečně zdravím a přeji vše dobré Petr Vítek