Ostatní

gastroskopie

Vložil(a): ylona, 27. červenec 2010, 16:42

Dobrý den Páni doktoři. Nedá mi to abych vám nepoděkovala za vaší poradnu. Která je jiště pro mnoho lidí užitečná a vaše odpovědi na dotazy jsou mnohdy tak vysvětleny a zodpovězeny že mnohý lékař by se od vás mohl učit. A nyní bych si dovolila poprvé využít této poradny. Je mi 49 let a dnes jsem byla na gastroskopickém vyšetření. Vše mi lékařka vysvětlila jen se mi nezodpověděla tuto větu.Závěr- Mírně nedomykavá kardie a jistý jazykovitý posun junkce v jícnu orálně, klidné papuly v prepyloru. Velmi bych vás poprosila o odpověd a sdělení zda se mám něčeho vážného obávat. Děkuji za odpověd. S pozdravem Ylona  Vavrušová Děhylov.

RE: gastroskopie

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 29.7.2010 7:13

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Termíny z gastroskopického vyšetření jsou spíše popisné a jistě se nemusíte ničeho vážného obávat. Pokud se odebíraly i vzorky sliznice, tak Vás jistě bude obvodní lékař či gastroenterolog informovat o výsledku a sdělí Vám, jestli je nutná nějaká další kontrola nebo ne.

mírně nedomykavá kardie – tento výraz znamená, že kardie – část žaludku navazující na na jícen - je poněkud širší než normálně, mohlo by zde být například větší riziko návratu kyselého žaludečního obsahu do jícnu

jistý jazykovitý posun junkce v jícnu orálně – linie mezi sliznicí jícnu a žaludku jazykovitě vybíhá do jícnu – to může být pouze varianta normálního nálezu (tato linie může u různých lidí vypadat různě), také by se mohlo jednat o změnu sliznice nazývanou Barretův jícen, toto je ale nutné ověřit biopsiemi a histologickým vyšetřením sliznice (v případě Barretova jícnu pak pacienti trvale užívají léky potlačující sekreci kyselých žaludečních šťáv a jsou pravidelně endoskopicky sledováni)

klidné papuly v prepyloru – prepylorus je část žaludku těsně před ústím žaludku do tenkého střeva, papuly jsou malinkaté výrůstky na sliznici – většinou mají původ v žaludečních žlázkách nebo jsou zánětlivého původu – to ale nemá pro pacienta většinou žádný význam, je to spíše takový popisný termín

S pozdravem, Ivana Kajzrlíková