Ostatní

celiakie

Vložil(a): Hans, 31. srpen 2010, 11:58

Hezký den.

Před třemi měsíci jsem absolvoval FBS, vyšetření ukázalo mírně int. kardii, dle histopatologa glut. enteropatie (Marsh 3a). Dietu dodržuji, nikdy mne nebolely střeva, což teďkom nemohu říct. Více než 10 let se léčím na gastru s žaludkem; chron. gastritis, HP+...Pravdou je, že po dodržování diety se stav mírně upravil, respektive "záchvaty" mívám 1x týdně, zkrátka z ničeho nic se stav zhorší, jak to přišlo, tak i odejde (trvá to 2-3 dny, kdy mi je na zvracení, bolesti střev). Je tohle normální? Užívám pouze Helicid, piji byl. čaje (pýr, řimbaba, heřmánek, mátu). Sleduji, že po pozření mléčného výrobku se stavově horším, možnost nesnášenlivosti laktozy? 

Jsem z Ostravy, na Fifejdách mne odbyli s tím, že léku na to není a nezbývá mi nic jiného než čekat...

Děkuji za info.


RE: celiakie

Vložil: Petr Vítek, 2.9.2010 21:47


Dobrý den,

příčinou uvedených obtíží (bolestivých záchvatů) u člověka s celiakií může být nepoznaná příměs lepku v dietě, proto doporučuji pečlivě sledovat požité potraviny před záchvatem. Nesnášenlivost mléka je obvykle projevem takzvané laktózové intolerance, která často celiakii provází a někdy se částečně upraví při dodržování bezlepkové diety. Pokud nesnášíte syrové mléko, můžete zkusit mléčné výrobky se zkvašeným mlékem, například sýry a jogurty. Pokud netolerujete ani tyto, měl byste doplnit stravu o 1000mg vápníku denně ve formě potravinového doplňku.

Pokud budou obtíže trvat a vyšetření krve potvrdí, že nedochází ani k neúmyslnému porušování bezlepkové diety, tak bude zřejmě vhodné doplnit další vyšetření tenkého střeva (kapslová enteroskopie a podobně). Na nejvhodnějším postupu se pak prosím dohodněte se svým ošetřujícím gastroenterologem, který zná výsledky Vašich předchozích vyšetření.

S pozdravem Petr Vítek