Ostatní

Diagnostika celiakie

Vložil(a): Tomas N., 7. říjen 2010, 19:48

Dobrý den,

můj dotaz se týká diagnostiky celiakie. Jsem pacient 34 let. Níže výpis z jednotlivých nálezů:

Imunologie:

Tvorba zřejmě atypických ANCA protilátek, transglutaminása v IgG /52 U/ml /norma do 20/ v IgA 1 U/ml,  endomysu negativní protilátky.

Histologie:

Částky duodenální sliznice s hraničním nálezem, bez přítomné atrofie klků, avšak s fokálni intraepiteliální lymfocytozou CD3 a CD8 pozitivní. Laktáza negativní. Mohlo by se jednat o mírnou formu glutasenzitivní enteropatie typu I dle modifikované Marshovy klasifikace. Spolehlivé známky celiakie v zaslaných vzorcích nejsou však přítomny.Zárověň incip. stádium chron. autoimunní thyreoditidyŽádnými trávicími poruchami netrpím.1) Rád bych se zeptal, zad-li je výše uvedené postačující k diagnóze celiakie?

2) Je ještě nějaký postup, jak celiakii bezpečně vyloučit nebo potvrdit?


3) Je i jiná možnost střevního onemocněníPředem děkuji za Vaši reakciTomáš

RE: Diagnostika celiakie

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 10.10.2010 19:29

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Celiakie může mít velice různý klinický obraz i různé formy - od pouze mírných změn na sliznici (není atrofie, pouze zmnožené intraepiteliální lymfocyty) po plně vyjádřené změny jako je výrazná atrofie sliznice. Dále se k diagnostice využívá protilátek v krvi - antigliadinových, proti endomyziu a proti tkáňové transglutamináze, které jsou nejcitlivější.

Právě tyto protilátky jsou u Vás pozitivní, stejně jako jsou zmnožené intraepiteliální lymfocyty, což je příznačné pro celiakii.

Vůbec nevadí, že nemáte žádné travicí obtíže, celiakie se může projevit slabostí, chudokrevností, poruchou mineralizace kostí, svalovou slabostí, poruchami citlivosti, sníženou potencí, ale také nemusí mít žádné klinické projevy.

Celiakie se často sdružuje s dalšími autoimunitními chorobami, například s autoimunitní thyreoiditidou jako ve Vašem případě.

Dle mého názoru je toto postačující pro diagnózu, měl byste zahájit bezlepkovou dietu a být ve sledování gastroenterologa.

S pozdravem, Ivana Kajzrlíková