Ostatní

celiakie

Vložil(a): Soňa, 1. prosinec 2010, 15:22

Dobrý den, u syna (8 let), byla před rokem diagnostikovaná celiakie. Chci se zeptat jestli je to dědičné? Byli jsme s manželem na odběru a máme to oba negativní. Je možné, že je někdo z nás přenašeč a neukáže se to v testech?

Syn drží poctivě rok dietu, ale už půl roku je pořád zahleněný. A při výšce 138 cm váží pouze 26 kg. Je někde problém?

Mockrát děkuji, s pozdravem Soňa Petrová.

RE: celiakie

Vložil: Petr Vítek, 2.12.2010 19:01

Dobrý den,

děkuji za Vaše dotazy. Pokusím se na něj strukturovaně odpovědět:

1. Dispozice k celiakii je dědičná, nejedná se ale o onemocnění jednoho genu a jednoduché dědičnosti. Dědí se pouze dispozice a manifestace závisí na řadě faktorů vnějšího prostředí. V současnosti se například klade velký důraz na střevní infekce a expozici lepku během prvního roku života. Pokud Vy a Váš manžel jíte stravu s obsahem lepku a máte negativní protilátky proti tkáňové transglutamináze, je riziko onemocnění celiakií u Vás zanedbatelné. Pokud ovšem jíte společně se synem bezlepkovou dietu, může být hladina protilátek u Vás negativní a definitivní vyloučení by zajistil test s expozicí lepku (potravin s jeho obsahem) po dobu dvou měsíců a následně kontrolní odběr protilátek.

Genetickou dispozici k celiakii syn zdědil od Vás rodičů, ale jak jsem výše uvedl, není zde jednoduchá dědičnost a nedá se tedy v této souvislosti ani hovořit o "přenašeči".2. Pokud Váš syn neprospívá, dodržuje bezlepkovou dietu a došlo u něj k poklesu či negativizaci protilátek, pak bude nutno pátrat po další příčině. Celiakie může být asociována s jinými onemocněními, například poruchami štítné žlázy, nebo se může jednat o jiné onemocnění, které s celiakií nesouvisí.

Doufám, že jsem Vám alespoň částečně pomohl, mějte se hezky.Petr Vítek


RE: celiakie

Vložil: Soňa, 6.12.2010 19:35

Velice Vám děkuji za odpověď pane doktore,

jen budu reagovat na problém štítné žlázy. Syn je pod dohledem, prozože já jsem letos podstoupila operaci štítné žlázy, mám ji celou pryč. Funkci jsem měla dobrou, ale objevila se mi tam cysta. Sice mu ještě nebrali krev, ale pediatrička ho hlídá.

Odběry na gluten byly v pořádku. Jenom prostě nemá chuť na jídlo.

Do poradny jdeme v březnu, tak ještě počkám, snad přibere.

S pozdravem Soňa Petrová.