Ostatní

vznik nemoci.

Vložil(a): radana, 16. květen 2011, 18:51

Dobrý den.

Můj manžel užívá lék nolpaza na refluxní nemoc a pálení žáhy  je mu 42 let a takovýto lék užívá již 5 let. Dneska mu při preventivní prohlídce obvodní lékařka pověděla že to je již moc dlouha doba užívání a že se u něj vyvyne Atrofie žaludeční sliznice z užívání toho léku.Manžel je nyní z tohoto sdělení zdrcen a i já mám obavy co dál když bez tohoto léku má silné pálení žáhy.Velice moc vás prosím je tomu opravdu tak s tou atrofii.Děkuji za odpověd. Radana Polášková.

RE: vznik nemoci.

Vložil: Petr Vítek, 17.5.2011 1:47

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Případný vznik atrofie žaludeční sliznice (atrofická gastritida) u nemocných s dlouhodobým užíváním inhibitorů protonové pumpy (například pantoprazolu v případě Vašeho manžela) byl v minulosti zkoumán v několika studiích. Současný názor je ale takový, že riziko atrofické gastritidy je velmi malé a klinicky nevýznamné, není již jednoznačně doporučena ani eradikace H.pylori. Pokud má Váš manžel obavy z dlouhodobého užívání léků a má výrazné symptomy, bude u něj na místě zvážit možnost operační terapii refluxu (laparoskopickou fundoplikaci). Inhibitory protonové pumpy jsou ale jinak považovány za bezpečné léka při dlouhodobém užívání.

Přeji vše dobré do budoucna a zdravím Petr Vítek