Ostatní

diagnoza a celiakie

Vložil(a): zbyněk, 20. září 2011, 05:30

Dobrý den.

Pokud dovolíte poprosil bych vás o sdělení a vysvětlení této lékářské zprávy.

Nález.:Ve dvou blocích utržky sliznice duodena s akcentovaným  kulatobuněčným infiltrátem lamina propira, klky jsou lehce rozšířené. Počet pohárkových a Panethových buněk jsou v normě. Počet CD3 pozitivních intraepiteliálních T lymfocytů fokálně převyšují normu 40 na 100 enterocytů. Obraz odpovídá typu 1 dle modifikované Marshovy klasifikace celiakální choroby.En 

Obraz nespecifické duodnopatie, nejedná se omprim MASy.

Takovou to zprávu mi předaly ve městské nemocnici Fifejdy. A i když jsem je prosil o sdělení mi na to o co se jedná neodpověděli. Proto vás snažně prosím o sdělení o čem se v tomto nálezu hovoří a zda je v tom něco vážného. a hlavně mne zajímá zda mám nemoc zvanou celiakie. Uctivě děkuji za odpověd a přeji hezký den. S pozdravem Zbyněk Hložanka Ostrava Fifejdy.

RE: diagnoza a celiakie

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 21.9.2011 20:17

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz.

Histologické vyšetření biopsií z duodena popisuje možnou celiakii, tj. nesnášenlivost lepku - nejmírnější stupeň 1 dle Marshovy klasifikace. Nález je nutno potvrdit i vyšetřením krve - speciálních autoprotilátek. Diagnóza celiakie se stanovuje při pozitivitě těchto protilátek a histologickém nálezu celiakie v biopsii z duodena při konzumaci běžné stravy, tzn. při nedodržování bezlepkové diety.

U Vás je vhodné doplnit odběr krve na protilátky proti tkáňové transglutámináze, endomyziu a gliadinu. Při pozitivitě by se jednalo o celiakie a bylo by nutné zahájit bezlepkovou dietu. S tím se prosím obraťte na Vašeho ošetřujícího lékaře - obvodního či gastroenterologa.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková